Varia: nog een gevelsteen met Jacobsstaf tekst van de missive schrijft de redactie dat "de benoodigde sommen werden op de Staats begroting van dit jaar (1885) gebracht... en... De hervatting der driehoeksmeting is derhalve thans verzekerd". Het zou een hypothese kunnen zijn, dat zonder deze missive er geen stelsel van de Rijksdriehoeksmeting zou zijn geweest. Landmeters zijn altijd nieuwsgierig naar de precisie en betrouwbaarheid van hun metingen en berekeningen. Zo ook de landmeter F.G. Stucki, wanneer hij zijn artikel in het eerste nummer over de bepaling van de hoofdpunten van de hermeting van Amsterdam en Nieuweramstel besluit met de resultaten van verificatie-metingen. De redactie wil de lezers deze uitkomsten van een vergelijking tussen de hieronder vermelde berekende lengtes niet onthouden. Hierbij zijn de resultaten afgedrukt (afb.2). Zo op het oog lijken de uitkomsten van zijn verificatiemetingen voor die tijd niet zo slecht. Al met al blijkt uit de eerste twee jaargangen dat de redactie er gedurende de eerste jaren toch wel in geslaagd is een vaktijdschrift uit te geven dat in een leemte voorzag. Immers er bestond in Nederland nog geen geodetisch tijdschrift. Bovendien slaagde de redactie er van meet af aan in artikelen te plaatsen met een inhoud die meer omvatte dan het eigen vakge bied van de kadastrale landmeetkunde. In het vervolg van deze artikelenserie zal blijken dat dit ook 85 jaar lang het geval is geweest. Als een tweede rode draad heeft het tijdschrift voortdurend aandacht voor de stand van zaken van de in uitvoering zijnde Rijksdriehoeks meting. Het maritieme Noord-Holland blijkt nog rijker aan gevelstenen met Jacobsstaven dan eerder in dit tijdschrift is vermeld1. Op het adres Dijk 36 te Enkhuizen bevindt zich een uit 1741 daterende gevelsteen met het dubbelwapen Van Loosen-Bontekoning. Mr. Dirk Semyn van Loosen (1696-1757), burgemeester, hoogheemraad van de Beemster en bewind hebber van de VOC, huwde in 1735 de Amsterdamse Maria Bontekoning (1713- 1786), afkomstig uit een geslacht van hout handelaren (zie: home.hccnet.nl/j.v.loosen) en daar is de afbeelding van de Jacobsstaf op dat pand aan te danken. De steen komt ook voor op www.gevelstenen.net. De omschrijving daarop is natuurlijk het wapen Bontekoning en je kunt dus bijvoorbeeld niet op Jacobsstaf zoeken. Dank daarom aan Ad Pieters voor de tip! Adri den Boer 1 Adri den Boer, Bij een Jacobsstaf in een gevelornament te Krommenie, in: De Hollandse Cirkel 2005-2, p. 30; N. de Hilster, Bij een Jacobsstaf in een gevelornament te Edam, in: De Hollandse Cirkel 2006-1, p. 14 154

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 20