De Gedenkteekenen in de Pieterskerk te Leyden, Leiden 1864. Vergelijk daarvan met het uiterlijk van nu laat zien dat de epitaaf intussen een (sponsor voor) een verfbeurt nodig heeft! (Dat was ook al zo op de foto in: Adri den Boer, Grafmonumenten van Snellius in de Pieterskerk te Leiden, in: De Hollandse Cirkel 2004-2, p. 63.) De grafstenen zijn intussen herplaatst en op 3 oktober kon de Dankdienst voor het Ontzet weer gewoon worden gehouden. "Om alle ca. 900 zerken na de restauratie weer op de juiste plek te kunnen leggen, werd hun locatie vastgelegd door middel van lasertech nologie. Dit staaltje van moderne meetkunde zou zeker de belangstelling hebben gewekt van een van de geleerden die in de Pieterskerk een laatste rustplaats hebben gekregen: Willebrord Snel van Royen, beter bekend als Snellius, wis- en natuurkundige en astronoom (1580-1626). Hij bedacht in 1615 een nieuwe methode om de straal van de aarde te bepalen door middel van triangulatie (driehoeksmeting). Hij zou ongetwijfeld gefascineerd zijn geweest als hij had gezien hoe ingenieurs met laser de juiste plaats van zijn zerk bepaalden." (Vriendenbericht Stichting Vrienden van de Pieterskerk, augustus 2008) "Sommige zerken zijn vierhonderd jaar oud en zijn dus niet allemaal strak vierkant zoals u op de foto kunt zien. De randen aan de bovenkant waren rond en soms liep daar nog een voeg overheen. Dit had tot gevolg dat de steen dus in Leuk om te weten: (p cfe kerk ligt ook de grafsteen van Snel van Royen (1580- t626}.. Ook bekerto onder zijn lakuyémaam Snellius. Hi) was wis- er^ptuurfcundige en astronoom, tn 16lS-*be«J.acri: hij een nieuwe me thode om de straal van de aarde te bepalen door middel van triangula tie (driehoeksmeting!. Afb. 6. Pieterskerk-zerkenfoto uit Nieuwsbrief 13 van ingenieursbureau Passe-Partout werkelijkheid breder en langer was dan de gemeten waarde. Doel is dat de zerken op dezelfde plaats terugkomen. Goede referentie- lijnen zijn dan van groot belang. Alle zerken zijn genummerd en zullen straks worden opgedikt tot 25 cm. Bij het terugplaatsen zal er dan gemiddeld moeten worden tussen de referentielijnen. Van elke zerk werden er vier hoekpunten gemeten, maar soms was het lastig te bepalen waar de hoek nu precies zat. Dit werd gedaan met behulp van een flexibele transparante A3 sheet (diagonaal doorgesneden) en aluminium- blokjes met een Sokkia RS15N sticker er op. Tijdens het meten zetten wij de aluminium- blokjes op de sheets. Doordat deze flexibel zijn, maar toch stevig, bleven de blokjes goed rechtop staan, en konden met name de zerken met verschillende hoogtes makkelijk ingemeten worden. Een uitdagende meetklus, waar deskundigheid van de landmeter nodig is om tot een goed resultaat te komen." (Nieuwsbrief 13 van ingenieursbureau Passe- Partout uit Gouda) Fabriekslandmeter? Burgemeester Aalbers van Krimpen aan den IJssel schreef in een verslag na de ramp van 1953 dat hij toen werd gebeld door de "Fabriekslandmeter van de Krimpenerwaard" Deze domme fout werd correct geciteerd in het boekje 'Stormvloed aan De IJssel', in 2008 verschenen bij het 50-jarig bestaan van de stormvloedkering in de Hollandsche IJssel. De hoogste technisch ambtenaren van Hollandse waterschappen heetten fabriek-landmeter en dat had een burgemeester moeten weten. (Zie de dikke Van Dale of het artikel van Adri den Boer, Is er nog een fabriek-landmeter?', in: Geo-info 2005-4.) Wanschaff uit Apeldoorn Vanaf 1 september 2008 heeft het Kadaster het fraai gerenoveerde gebouw De Grift aan de Hofstraat in Apeldoorn weer in gebruik genomen. Keerde het personeel terug, dat gold niet voor de in 2005 in bruikleen verkregen grote Wanschaff-theodoliet uit 1887 in de hal. De toen bij de entree in nieuwe vitrines - naar het heette - permanent geëxposeerde RD- historie bleek tijdelijk te zijn. (Op de webstek 159

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 37