Avonturen van een oerdegelijk gebouwd schip: de Gyrinus Ton Vaes 8 9 Het onderzoeksschip De Dr. L.F. Kamps was een zeegaande kotter van 25 meter lang, 5 meter breed met een diep gang van 1,8 meter. Hij was ingericht met een Gyrinus is niet de oorspronkelijke naam. Het schip kwam in 1964 voor Rijkswaterstaat in de vaart als de ‘Dr. L.F. Kamps’, vernoemd naar een voormalige hoofdingenieur-directeur van het Rijksinstituut voor de Zuivering van Afval water (RIZA). Het schip is gebouwd voor on derzoek naar de waterkwaliteit maar belandde bij de Hogere Zeevaartschool van Amsterdam (HvA) als een ideaal schip voor hydrografie en later als opleidingsschip. laboratorium op dekniveau. Benedendeks waren de bemanningsverblijven, kombuis en eetsalon. De bemanning bestond uit twee matrozen, een laborant, werktuigkundige, stuurman, schipper en, het meest belangrijke aan boord, een kok. Het schip is zwaar ontworpen om goed stabiel te zijn: 98 ton waterverplaatsing. Bijzonder is ook de huid van maar liefst 1 cm dik staal, sterk genoeg om even over zandgrond te varen of ‘rustig’ vast te lopen. De waterkoeling is een gesloten systeem met de ‘kimmen’ van het schip als koellichaam, zodat er geen zand in de koeling kan komen. De schroef wordt via een ‘slenterklep’ aangedreven (‘trolling’ in het Het onderzoek naar de waterkwaliteit was no dig om de effecten te meten van de lozing van stedelijk rioolwater op oppervlaktewateren. De aanleiding was vooral de discussie over de Amsterdamse rioolwaterlozing op het Marker meer. Maar het schip werd ook gebouwd om illegale afvalwaterlozingen te kunnen moni toren. Het schip deed overal metingen. Een beroemd voorbeeld is een giflozing op de Rijn van 25 juni 1969 naar illegaal geloosd gif dat het zenuwstelsel aantast. Kranten volgden destijds de metingen van de Dr. L.F. Kamps om de omvang van de lozing te kunnen bijhouden. Het bleek dat het gif zich over 300 kilometer Rijnwater had verspreid. Rioolwatermetingen De Dr. L.F. Kamps is in 1964 gebouwd als een stabiel varend laboratorium voor metingen van de waterkwaliteit. Bij het ontwerp is er reke ning mee gehouden dat het schip onder zware weersomstandigheden overal kan blijven me ten. Op zee, voor de kust, op de Wadden, de rivieren, de meren en kanalen van Nederland. Engels) en kan dan zonder turbulentie te ver oorzaken heel langzaam draaien: traploos van langzaam-vooruit tot stil. Kortom: behalve een laboratorium, ook een ideaal schip voor hydrografische survey. En daar werd het schip, nadat haar diensttijd bij Rijkswaterstaat erop zat, dan ook voor ingezet: het opleiden van studenten hydrografie van de HvA. De Dr. L.F. Kamps wordt Gyrinus In 1981 nam de HvA voor het bedrag van 1 gulden het onderzoeksschip over van Rijks waterstaat. Het schip werd herdoopt: Gyrinus, een grapje van de directeur van de Hogeschool van Amsterdam. Gyrinus is het Latijns voor een ‘schrijvertje’, een insect dat al slingerend, half boven en half onder water kijkend zijn weg zoekt. Zowel slingeren als boven en onder water kijken zijn toepasselijk voor de hydro grafie. Om monsters te kunnen nemen heeft het schip aan de zijkant een bevestiging voor een buis die verticaal kan worden neergelaten. Daartoe diende een kleine hijskraan, die er in de hui dige situatie niet meer is. Om dezelfde reden is er een hijskraan aan de achterzijde om met een net of iets anders door het water te slepen. Het enige nog levende bemanningslid uit de Rijkswaterstaat-tijd is de heer Gerard van Schellen. Hij kan smeuïg over de tochten ver tellen. Hij was destijds als stuurman de jongste aan boord en werd daarom door de oudere be manningsleden ‘stuur-jong’ genoemd. Het was een fantastische tijd. Heel Nederland verken nen. ’s Avonds de TV-antenne eindeloos rich ten totdat een belangrijke voetbalmatch kon worden gekeken in de eetsalon. Het laboratorium werd omgebouwd. Er kwa men twee zithoeken voor de studenten en een lange werktafel. De eetsalon beneden kreeg een centrale werk- en eettafel en kasten langs Het ms. Dr. L.F. Kamps (archief Ton Vaes). 2022-1 De Hollandse Cirkel 2022-1 De Hollandse Cirkel De meetbuis op een model van de Dr. L.F. Kamps (model en foto Gerard van Schellen). De twee zithoeken en de lange werktafel aan boord van de Gyrinus in 2020 met studenten van het MIWB (foto Nicolas de Hilster).

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2022 | | pagina 6