Landmeters stralen op het witte doek De landmeters, hun instrumenten en metingen in de film Western Union (1941) Hugh Grant en Ian McNiece in The Englishman Who Went Up a Hill But Came Down a Mountaine' (1995). Robert Young in Western Union' (1941). in het midden van de blokhut en zegt vervolgens: 'We weten niet genoeg over deze dingen om iemand om de tuin te kunnen leiden'. Hierop antwoordt Breen: 'Natuurlijk weten we dat wel! Je hebt toch die landmeters van het leger aan het werk gezien? Je neemt die stok (haak) in je hand en loopt er een eind mee weg. Ik ga gewoon achter dat ding staan en zwaai naar jou' (terwijl hij z'n twee handen boven z'n hoofd naar vo ren beweegt)! Hardy gaat hier tegenin en zegt: 'Waarom ga jij niet met die stok een eind lopen en zwaai ik naar jou?' Breen denkt even na en zegt: 't Is nogal onzinnig, vind je niet?'. Waarop hij antwoordt: 'Nou!'. In deze film zit ten nog veel meer verwijzingen naar grensmarlteringen en landmeters, maar een ander aansprekende scène vond ik het moment waarop Wayne een baak omhoog houdt om Hardy te laten zien, wat hij gevonden heeft, waarna het meteen uit z'n hand wordt geschoten door een onbekende schut ter. jazeker: landmeten is een gevaar lijk karweitje in het Wilde Westen! Om aan te geven hoe gevaarlijk land meten werkelijk kon zijn in Ameri kaanse cowboyfilms, zijn er nog twee vergelijkbare scènes uit respectieve lijk 'Denver and Rio Grande' (1952) en 'Western Union' (1942). In de eerstge noemde film speelt Edmund O'Brien (Jim Vesser) een stoere landmeter in dienst van de Denver and Rio Grande Railway Company. Hij bepaalt het tra cé van hun spoorlijn. Sterling Hayden en Don Haggerty (Bob Nelson) spelen twee landmeters die in dienst zijn van de Carson City and San Juan Railway Company. Zij zetten ook een spoorlijn uit over hetzelfde tracé, dat duidelijk ruimte kan bieden aan slechts één van de twee spoorlijnen. Wanneer de man nen ergens langs het traject tegenover elkaar komen te staan, ontstaat er een gespannen woordenwisseling, waarbij O'Brien dreigt om de bakens van Hay den in het water te gooien. Dit lokt een knokpartij uit tussen O'Brien en Nel son, waarin Nelson per ongeluk wordt neergeschoten door Hayden. O'Brien wordt echter ten onrechte als schul dige aangewezen. The Fighting Kentuckian' (1949) met John 'The Duke' Wayne zelf in de hoofdrol is ook door hem geregi- seerd. Oliver Hardy, bekend van Laurel en Hardy, was zijn 'medespeler. Het is een vermakelijke cowboyfilm, waarin de schurk gespeeld wordt door Philip Dorn. Deze heeft het voorzien op een stuk land, dat door de Franse kolonisten is opgeëist en is afgebakend, door de piketpalen uit de grond te trekken en te verplaatsen. Vervolgens doodt hij de stads landmeter om ontdekking te voorkomen. Onze held, kapitein William Breen van de Kentucky Long Rifles, wordt gespeeld door 'The Duke'. Deze neemt het aanbod van de glamoureuze weduwe van de vermoorde landmeter aan om als nieuwe stadslandmetcr op te treden. Met behulp van het instrumentarium van haar man moet hij deze oplichterij van de Franse kolonisten tot de bodem uitzoeken. In een van de scènes bespreken 'The Duke' en Hardy hoe zij zichzelf zo goed mogelijk voor kunnen doen als landmeters. De gezette Hardy wijst naar de theodoliet :y. Oil artikel is een vertaling uit het Engels door Edward MacGiüavry G &oh pró iïiièHfkd auteur is John f. BrockAustralia. GEO-INFO 2009-5

Geo-Info | 2009 | | pagina 18