desdrama 'Mararia' (1998) dat zich op de Canarische Eilan den afspeelt, gaat de landmeter gespeeld door Iain Glen zijn boekje te buiten als hij verliefd wordt op Maria, het mooiste meisje van het eiland. Vervolgens verwekt hij bij haar ook nog eens een kind. De lokale dokter is echter helemaal ge obsedeerd door dit mooie 'meisje in nood' en raakt zodanig aangeslagen, dat hij een pikhouweel in de nek van de land meter plant. Hierna gooit hij he't levenloze lichaam en al zijn instrumenten in een snelstromende kloof. Op een bijna overeenkomstige manier gooit een van Josef Mengele's handlangers een landmeter van een dam af. De landmeter vindt een gruwelijk levenseinde onderaan een 300 meter diepe afgrond in de film 'Boys from Brazil' (1975) met Gregory Peck in de hoofdrol. 'Western Union' speelt zich af tegen de achtergrond van het uitzetten van het tracé van de telegraaflijn over het grondgebied van een indianenstam. Dean Jagger en Robert Young zijn de twee landmeters die door het bedrijf hiervoor in dienst zijn genomen. Ran dolph Scott treedt op als hun beveili ger. Eén scène toont een groep dron ken indianen die de treinwagon van de landmeters mogen doorzoeken naar iets van hun gading. Als de aanvoerder van de groep zijn oog heeft laten vallen op de theodoliet, worstelt Scott het uit zijn greep los en probeert vervolgens met de theodoliet zelf een messteek af te weren. Young schiet de indiaan ech ter neer, voordat deze de kans krijgt om het instrument dat cruciaal voor hun werk is, kapot te maken. Hierop slaat Scott Young tegen de grond, om dat hij deze actie disproportioneel vindt. De camera draait rond om Chili Will's dood in beeld te brengen, die bo venop een telegraafpaal hangt met een pijl door zijn borst. Neem het maar van mij aan, dat landmeten in het Wilde Westen een gevaarlijk bedrijf is! Levensgevaarlijk Er is een aantal nogal zeldzame films (sommige niet in het Engels), waarin de landmeter op een gruwelijke ma nier aan zijn einde komt. In het lief- 'The Duke' John Wayne in The Fighting Kentuckian' (1949). Charlton Heston in The Ten Command ments' (1956). "The Heritage of the Desert' (1932) is een goede coyboyfilm waarin Randolph Scott de rol speelt van landmeter. Hij is aangesteld door een van de schapenboeren in de omgeving om zijn perceelafscheiding vast te stellen. Een in het zwart geklede schurk legt namelijk een oneigenlijke claim op zijn land. Onderweg naar zijn uitdager worden de twee paar den waar Scott op rijdt door de handlangers van de schurk doodgeschoten. Uiteindelijk wordt hij van de uitdroging ge red door de vrouwelijke hoofdpersoon, gespeeld door Sally Blane. In een klassiek geworden scène worstelt Scott met een stier in een rodeo zonder zijn hoed te verliezen. Terwijl hij weer opstaat, bespreekt hij zijn rodeotactiek met de schapenboer en neemt onderwijl zijn hoed af, waarin hij zijn veldwerktekeningen al die tijd met zich mee heeft ge dragen! Schietpartijen, caféruzies en een slotscène waarin de held samen met zijn geliefde de ondergaande zon tege moet rijden maken dit een grote aanrader, zeker met Scott als landmeter in de hoofdrol. James Mason in 'Journey to the Centre of Earth' (1959). Historische referenties Komen we iets dichter naar het heden toe, dan zien we in 1940 Cary Grant in een van z'n eerste hoofdrollen als land meter Matt Howard, die niemand minder is dan een naaste vriend van de latere president Thomas Jefferson, een an dere gedenkwaardige landmeter in de Verenigde Staten. In "The Howards of Virginia' gebruikt Grant een meetket- ting tijdens een verkenning van een landgoed in Albermar- GEO-INFO 2009-5

Geo-Info | 2009 | | pagina 19