67 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT telijke gegevens nog eens vanuir verschil- lende invalshoeken worden belicht. Voor het eerst is de traditionele orde ning 'verzamelen - bewerken - weerge- ven min of meer verlaten en besteden de auteurs in eerste instantie (hoofdstuk 2) veel aandacht aan de karakteristiek van ruimtelijke informatie. De auteurs stellen zieh als doel een inlei ding te geven in de kartografie voor het hoger onderwijs, waarbij als doelgroep met name aanverwante diseiplines ge- noemd worden zoals geografen, geödeten enz. Daarnaast wordt gesteld dat het een theoretisch kader moet leveren voor prak tische oefening onder deskundige begelei- ding. Hiermee zijn het doel, de doelgroep en het niveau juist gekenschetst zoals we in de conclusie zullen zien. De inleiding (hoofdstuk 1) geeft een uit- gebreid beeld van de toepassing van kaarten, 00k in relatie tot gis, met tal van voorbeelden. Door de ogen van een kartograaf bezien kan dit niet uitgebreid genoeg: we zien hierin immers de beves- tiging van ons vakgebied. Mijn indruk is echter dat een buitenstaander hier enigs- zins de draad kan kwijtraken door de grote hoeveelheid (uitgewerkte) voor beelden plus het gebruik van (voorals- nog) onbekende vaktermen. Hoewel vele lezers uit de doelgroep nau- welijks gei'nteresseerd zullen zijn in kaart- projecties, referentiestelsels en plaats- bepaling, wordt dit onvermijdelijke on- derwerp toch nog beperkt behandeld in hoofdstuk 3. Mijns inziens terecht: het hoofdstuk kan makkelijk overgeslagen worden, terwijl toch de consequenties van projectietypen voor kaarten aan de orde komen. Bovendien worden wat serieuzere kaartgebruikers met coördinaten en coör- dinaatstelsels geconfronteerd, waar men lang niet altijd weg mee weet. Toch twee opmerkingen over dit hoofdstuk. Er is niets te vinden over hoeken, decli- natie, noordrichfingen e.d. Met het ge bruik van topografische kaarten kan men hier toch tegenaan lopen. Dit hoofdstuk vervolgt met 'Generalisa tie' als aanzet tot de behandeling van to- pografisch karteren. Deze ordening is lo gisch als men zieh realiseert dat iedere (topografische) kartering natuurlijk een generalisatie is. Toch komt het geheel wat geforeeerd over, en dreigt men daar- door de älgehele verhaallijn wat kwijt te raken. Dit herhaalt zieh min of meer met hoofdstuk 4 waarin feitelijk het on- derwerp 'opname' behandeld wordt, na de behandeling van topografisch karte ren uit hoofdstuk 3. Hoewel iedere gebruiker van dit boek zijn eigen focus zal hebben zijn m.i. hoofdstuk 7 'Informatieanalyse' en hoofdstuk 8 'Vormgeving en kaarttypen' twee van de belangrijkste. Hierin wor den de visualisatiemogelijkheden uit de thematische kartografie behandeld van- uit de aard van de over te dragen infor matie. Gezien het doel en de doelgroe- pen van dit boek lijkt dit goed uitge- werkt: de (betrekkelijke) leek moet hier vrij snel de belangrijkste aspecten kun- nen distilleren, terwijl 00k de (studeren- de) kartograaf hier in compacte vorm de essentie van thematische analyse en visu- alisatie kan halen. Kartografen en andere gebruikers zou- den misschien nog wat meer informatie analyse wensen met de directe link naar de visualisatie(s). Aan die wens wordt, als bij verrassing, toch min of meer vol- daan in het laatste hoofdstuk. De leek zal hier hopelijk ontdekken dat goede kartografische visualisatie meer om het lijf heeft dan het strooien met wat kleurtjes en arceringen. Heiaas ontbreken de kleuren hier echter. Ze zijn er wel, maar dan geconcentreerd in een kleurkatern in het midden van het boek. Iedereen begrijpt dat er bud- gettaire organisatorische redenen voor zullen zijn, maar het is wel jammer. Paragraaf 8.4 'Transformaties van kaar ten' heeft mijns inziens een verkeerde ti- tel meegekregen. Transformatie is niet het doel, maar een middel. Een middel om verschijnselen te analyseren op de ei- genschappen of aspecten (voor de ge bruiker 'explorer' van de data zelf) of om de verschillende aspecten aan een derde over te dragen. 'Interpretatie door transformatie' is misschien een alterna- tief. In dit hoofdstuk blijkt 00k weer de on- gelukkige naamgeving die we hanteren voor thematische kaarttypen. Pagina 144 geeft zo'n 18-tal aanduidingen, eiders locatie 2000-XXVI-3 treffen we er nog Varianten van aan. De dichotoom uit de vorige uitgave is nu een 'divergerende choropleeth'. We zwij- gen maar over het monstrum 'choro- chromatische kaart' soort Dalmatier met enge huidziekte?). De auteurs kun- nen hier weinig aan doen, maar mis schien is het een uitdaging aan kartogra- fisch Nederland om een set duidelijke, begrijpelijke en körte namen te beden ken. Dit kan van belang zijn in onze communicatie naar de buitenwacht en kan gehanteerd worden in softwarepak- ketten met voorgestoomde kaarttypen. In hoofdstuk 9 worden de visualisatie- mogelijkheden op een ingetogen manier uitgebreid met de derde dimensie, ani- matie en multimedia. Binnen de context van de vorige twee hoofdstukken (infor- matieoverdracht, thematiek) stoort het licht dat hier eerst nog aandacht ge- schonken moet worden aan reliefweerga- ve: feitelijk een onderwerp wat thuis- hoort bij de topografie. Een probleem wat we vaker hebben zien optreden bin nen de ordening van onderwerpen: hoofdstuk 7 over grammatica en classifi- catie sluit af met tekst (en kleurgebruik). In het algemeen genomen is het boek goed Ieesbaar maar merkbaar gericht op het hoger onderwijs: Probeer maar eens een omschrijving van de rivier Zambesi en zijn stroomge- bied te geven, waarin de vormen van de rivier, relaties met zijrivieren en natuur- lijke verschijnselen als moerassen, woe- stijnen en oerwouden vastgelegd worden evenals de relaties met door de mens ge- creeerde fenomenen als administratieve indelingen, bruggen e.d. worden vastge legd." (p.2l). Dit is een voorbeeld van een lange zin en men hoeft niet lang te zoeken naar andere lange of complexe formuleringen die de wat minder voorbereide lezer aan een zeker vorm van zelfwerkzaamheid zullen zetten. tijd locatie attribuut 1000 ppm 1500 ppm 2000 ppm attribuut Figuur 2.1 uit het besproken boek Kartografie.

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 73