In het rapport wordt verder geconcludeerd, dat de orga nisatiegraad van de bedrijfstak van consultancy niet zo hoog is als wenselijk. De gemeenschappelijke belangen die hiermee zijn gemoeid, vragen om een bundeling van krachten! Werken met gebruikmaking van uitkeringsgelden Ook zou door privatisering misschien met meer succes kunnen worden gestreefd naar de inzet van werkloze mensen bij vervaardiging of bijhouding van grootschalig basiskaartmateriaal. Met het GBKN-project „Leeuwar den" is bewezen dat het kan. Op 16 juni 1982 hield de helaas te vroeg overleden HID (Hoofdingenieur Direc teur) voor de Arbeidsvoorziening, de heer J. P. Ree hoorn, ter gelegenheid van de aanbieding van de eerste gereedgekomen bladen van de grootschalige basiskaar- ten van Leeuwarden, Harlingen en Dokkum een toe spraak, waaraan ik het volgende ontleen: ,,Er zijn echter objecten die niet lastenverzwarend voor de overheid zijn of bij versnelde uitvoering tijdelijk een lastenverzwaring geven, maar op termijn het overheids budget in een grotere mate ontlasten. Tot deze catego rie kan naar mijn mening ook de vervaardiging van de Grootschalige Basiskaart van Nederland (GBKN) wor den gerekend. Toen indertijd tot het vervaardigen van deze kaart werd besloten, stond vast welk beslag daar mee gedurende een aantal jaren op de overheidsuit gaven werd gelegd. Inschakeling van werklozen bij dit project in het kader van de werkverruimende maatregel (WVM) betekent dat de lonen en sociale lasten van deze krachten door de overheid worden betaald. Daartegen over staat echter een aanzienlijke besparing op werk loosheidsuitkeringen. Versnelde uitvoering van dit project door de inschakeling van werklozen zou leiden tot een tijdelijke lastenverzwa ring voor de overheid nu, maar tot een meer dan even redige lastenverlichting voor de overheid in de toekomst. Uit een oogpunt van werkloosheidsbestrijding zou ik een versnelde uitvoering zeer toejuichen. Het object geeft goede werkgelegenheid voor werklozen en leent zich uit stekend voor het opleiden van jeugdige tekenaars met een goede schoolopleiding. Het object verschaft tijdelijke werkgelegenheid voor wat betreft de vervaardiging van de kaart en de conversie van gegevens, maar ook blijvende werkgelegenheid voor het bijhouden van de kaart door de gebruikers, blijvende werkgelegenheid in de normale sector. Het aardige van het project, zoals dat in Friesland met inschakeling van werklozen wordt uitgevoerd, is dat aan de gebruikers niet alleen in een verantwoord tempo een goede kaart kan worden aangeboden, maar dat desgewenst daarbij tevens deskundig personeel kan worden geleverd om de kaart up to date te houden. Er is naar mijn mening meer werk dat zich leent voor uit voering in het kader van de werkloosheidsbestrijding, omdat uitvoering nu voor de overheid in de toekomst lastenverlichtend werkt of lastenverzwaring voorkomt. Ik denk hier bijvoorbeeld aan achterstallig groot onder houd van woningen, renovatie, isolatie van woningen en gebouwen en dergelijke. Voor de financiering van de uitvoering nu van dit soort werken is mogelijk een inkomensoffer van de werkenden nodig, maar als daarmee de werkloosheid en vooral de jeugdwerkloosheid in aanmerkelijke mate kan worden bestreden, dan lijkt mij dat niet alleen volkomen verant woord maar ook een waardevolle bijdrage aan het her stel van de economische bedrijvigheid op wat langere termijn. Ik vind dat deze woorden nog steeds ter harte moeten worden genomen. Zogenaamde terugploegsubsidies zijn inmiddels toegekend om achterstallig groot onderhoud van woningen mogelijk te maken. Daar waar onvoldoen de financiële middelen voor GBKN-vervaardiging be schikbaar zijn, kan met behulp van dergelijke subsidies realisering mogelijk worden. In het spoor van „Bouwen werkt" zouden de bedrijven samen met de overheid meer produktie van grootschalige basiskaarten van de grond kunnen krijgen onder de slogan: „Meten werkt ook". Conversie en bijhouding genereren vervolgens meer werk ten gunste van de gang van zaken in onze dierbare landmeetkundige bedrijfstak. Samenvatting De mijns inziens belangrijkste zaken in deze inleiding worden hieronder kort weergegeven in een tiental stellin gen: 1. Om redenen van doelmatigheid, flexibiliteit en ver sterking van de marktsector moet privatisering wor den bevorderd. 2. Overheidsinstellingen moeten bij voortduring in eigen huis (jaarlijks) onderzoek naar privatiserings mogelijkheden doen. Dergelijk onderzoek dient in een privatiseringsplan uit te monden. 3. Dit privatiseringsplan dient deel uit te maken van het totale beleidsplan van de desbetreffende instelling. 4. Het privatiseringsplan moet leiden tot afstemming van de personeelsformatie op het laagste activitei tenniveau. 5. Op korte termijn gezien, lijkt uitbesteding de meest pragmatische privatiseringsvariant. 6. Privatisering heeft alleen kans van slagen als het bestuur van de overheidsinstelling dit wil. 7. Tegenwerking kan worden verwacht van: - ambtelijk personeel; - vakbonden; - ambtelijk management. 8. Bedrijven in de branche der geodesie hebben even zeer versterking nodig als andere. Qua volume en mankracht hebben zij in nog geen drie jaar een kwart tot een derde ingeboet. Zij staan klaar om de hen toevallende taken op te pakken. Kwaliteit van en continuïteit in de dienstverlening zullen moeten zijn gewaarborgd. Bedrijven zullen meer moeten gaan doen aan onderzoek en ontwik keling en behulpzaam dienen te zijn bij het oplossen van financierings- en personeelsproblemen. 9. Zonodig zullen bedrijven zonder het marktmecha nisme in gevaar te brengen nauwer moeten gaan samenwerken om bovengeschetste problemen in nauw overleg met de overheid op te lossen. 10. Samenwerking lijkt gewenst voor de versteviging van de exportpositie en de toekenning van „terug ploegsubsidies" voor de vervaardiging van de GBKN. NGT GEODESIA 84 247

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 13