Privatisering van overheidstaken op het gebied van de landmeetkunde en kartografie1) door ir. P. van der Molen, directeur van het Kadaster en de Openbare Registers in de provincie Zeeland. Overheid onder druk Op het jubileumcongres van het Nederlands Genoot schap voor Landmeetkunde in 1979 hield prof. Van Wely een belangwekkende rede over de plaats van de land meetkunde in de maatschappij, en sprekend over dit on derwerp riep hij uit: ,,De maatschappij is het mooiste interactieve systeem dat we kennen" 1 2)Op zichzelf ben ik het hier van harte mee eens, alhoewel mij de laatste tijd het gevoel bekruipt dat, waar wij als over heidsdienaren mee worden geconfronteerd, meer het karakter vertoont van eenrichtingsverkeer dan van interactie. - Het functioneren van de rijksdienst gaat mank aan het vermogen tot afweging, het zicht op samenhan gen, en aan de behoefte aan flexibiliteit, aldus de Commissie Vonhoff [2]. - De besturingstechnieken van de overheid en het be heer van de overheidsorganisatie is gebureaucrati seerd, zegt regeringscommissaris Tjeenk Willink [3]. - Het proces van wet- en regelgeving (waarin het sec toraal versplinterde beleid zich verschanst) moet on der controle worden gebracht, zo is de boodschap van de Commissie Geelhoed [4]. - Het gebrekkig bedrijfseconomisch functioneren van de overheid vindt zijn grondoorzaak in de ambtelijke cultuur en in de huidige organisatiestructuur, zegt de Commissie Zelfbeheer [5]. En is de decentralisatie aan het Kadaster voorbijgegaan, toch moet worden geconstateerd dat de Heroverwe gingsinstrumenten [6] genadeloos toeslaan: 100% toe passing van het profijtbeginsel, terugbrenging van de personeelsbegroting met 4 x 2% en misschien nog wel meer, en bovendien als eerste op de lijst van te onder zoeken privatiseringsonderwerpen geplaatst. Een onder zoek, waarvan het resultaat te zamen met het advies van de Interdepartementale Begeleidingscommissie Privati sering ter besluitvorming zal worden aangeboden aan de Ministerraad [7]. Daarnaast komen er nog allerlei maatregelen vanuit Bin nenlandse Zaken om meer greep te krijgen op de om vang van het overheidsapparaat, die de secretaris generaal van VROM in een landelijk ochtendblad doen uitroepen: „Rietkerk maakt er een knoeiboel van! De ene actie buitelt over de andere zonder dat de samen hang duidelijk is!" [8]. Ook op centraal niveau wordt onderkend, dat afstem ming van de grote operaties noodzakelijk is. Thans is in de Ministerraad aan de orde een Nota Samenhang Grote 1) Inleiding gehouden op 11 mei 1984 tijdens de NVG studiedag te Delft. 2) De nummers [1] t.m. (22] verwijzen naar „Literatuur" op p. 254 aan het eind van deze inleiding. Operaties, die strijdigheid moet voorkomen en moet zor gen voor onderlinge versterking in voorbereiding en uit voering [9], Het eenrichtingsverkeer waarin dit soort besluiten tot ons komt, is overigens duidelijk bevestigd in het Centraal Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken van bijvoor beeld juni 1983, waar de ambtenarenorganisaties te horen kregen, dat het besluit tot privatisering van een overheidstaak een politieke beslissing is, waarvoor het Kabinet verantwoording schuldig is aan de Staten-Gene- raal. Over de personele consequenties van een en ander zou uiteraard wèl kunnen worden overlegd. Het is in dit licht bezien daarom een goede zaak dat het NVG bestuur heeft besloten een studiedag over privati sering te organiseren. Ik hoop met mijn betoog ook wat richting te kunnen geven aan de gemengde en onzekere gevoelens die leven bij de 3500 man Kadasterpersoneel. Ik denk ook dat het binnen de NVG de eerste keer is, dat een studiedag is gewijd aan een politiek issue, in plaats van aan een technisch-wetenschappelijk onderwerp. Privatisering Dat wij diepgaand over privatisering zullen moeten na denken, klemt te meer omdat de discussie over de voor- en nadelen van privatisering nog lang niet is uitgekristal liseerd [10]. In diverse publikaties, ook in die van de ambtenarenorganisaties [11, 12], bespeur ik echter een opinie die ik graag als uitgangspunt voor de discussie wil nemen, nl.: - de taken van de overheid en de efficiency waarmede deze taken worden uitgevoerd, behoren permanent ter discussie te staan; - bij kostenverschillen tussen publieke en private pro- duktie moet de oorzaak daarvan worden onderzocht. Ik meen dat wij als overheidsdienaren vanuit deze optiek het privatiseringsgebeuren moeten benaderen. Loodswezen Voordat ik mijn betoog zal richten op landmeetkundige en kartografische activiteiten, volgt eerst een korte be schouwing over het wel en wee van een onderzoek dat buiten de Interdepartementale Begeleidingscommissie om wordt uitgevoerd, nl. bij het loodswezen. Het loodswezen is een van de overheidstaken welke mo menteel wordt geprivatiseerd, althans dat voornemen heeft minister Smit-Kroes vorige zomer bekendgemaakt [13]. De privatisering zou moeten worden gerealiseerd op 1 juli 1985. Om het zover te krijgen, heeft de bewinds vrouwe voorgesteld een plan van aanpak af te werken dat inhoudt, het overleg met BiZa af te ronden vóór juli 1983, het overleg met Rotterdam (i.v.m. integratie loodsdiensten) af te ronden vóór september 1983, het 248 NGT GEODESIA 84

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 14