overleg met andere zeehavens idem, de omschrijving van de voorwaarden waaronder zou moeten worden ge privatiseerd (incl. aspecten van personeel en organisatie) gereed te maken vóór april 1984, enz., totdat in oktober 1984 de definitieve beslissing zou moeten vallen. Alhoewel de loodsen ontevreden zijn over de motieven die worden aangedragen om te worden geprivatiseerd, namen zij aanvankelijk een niet-onwelwillende houding aan. Nu echter halverwege de rit blijkt, dat van dit ambi tieuze plan van aanpak nog niets is terechtgekomen en (ik citeer:zelfs op de simpelste vragen door het Depar tement nog geen antwoord gegeven kan worden", vra gen de loodsen zich af of ze niet moeten afhaken [14]. Sector Landmeetkunde AIS: aantal medewerkers 60 (vakgebied) budget: 6 miljoen uitbesteding: 1,4 miljoen Privatisering Kadaster Zoals bekend werd het Kadaster reeds genoemd in de Eerste Kamerstukken inzake de Heroverweging van de Collectieve Uitgaven (1981), zowel bij het onderdeel pro fijtbeginsel, als bij de privatisering. De toepassing van het profijtbeginsel heeft inmiddels geleid tot een aan passing van het Besluit Kadastraal Recht, waarin een sterke verhoging van de tarieven is neergelegd. De in komsten/uitgaven verhouding is dan ook verbeterd: Uitbesteding thans Kom ik na deze inleidende beschouwingen terecht op de landmeetkundige en kartografische overheidstaken, dan wil ik eerst beschouwen welk gedeelte daarvan momen teel door het particuliere bedrijfsleven wordt uitgevoerd. Dit is van belang, omdat in diverse kamerstukken staat aangegeven dat het privatiseringsonderzoek zich in eerste instantie dient te richten op de mogelijkheden van meer uitbesteding. Jacobs [15] schat, dat in 1982 in Nederland ongeveer 350 miljoen gulden werd uitgegeven aan landmeetkun dig en kartografisch werk. Daarvan zou ongeveer 50 mil joen worden verricht door het particuliere bedrijfsleven. Zou men hiervan een precies beeld willen krijgen, dan is nader onderzoek noodzakelijk. Ten behoeve van deze studiedag heb ik daarmede een bescheiden begin ge maakt door het raadplegen van vier rijksdiensten op ons vakgebied, de vier grote gemeenten en de Nederlandse Spoorwegen NV. Alhoewel sommigen mededeelden „liever in het geheel niet genoemd te willen worden", kom ik tot het volgende overzicht: Topografische Dienst: aantal medewerkers: budget: uitbesteding: Meetkundige Dienst RWS: aantal medewerkers: budget: uitbesteding: 210 14 13 13 570 42 nihil; miljoen (Defensie) miljoen (BiZa Fin.) miljoen („Gemeentefonds") miljoen wèl ongeveer 19 miljoen (190 manjaar) voor het Ooster- schelde-project (totaal) onder de Deltadienst miljoen miljoen miljoen miljoen Landmeetkundige Dienst RIJP: aantal medewerkers: 68 budget: 10 uitbesteding: 4 Kadaster VROM: aantal medewerkers: 3500 budget: 240 uitbesteding: 8 Landmeetkundige Dienst Gemeente Utrecht: aantal medewerkers: 40 budget: 5 miljoen uitbesteding: 1,5 miljoen Landmeetkundige Dienst Gemeente Rotterdam: aantal medewerkers: 110 budget: 10 miljoen uitbesteding: 1,5 miljoen Landmeetkundige Dienst Gemeente Amsterdam: aantal medewerkers: 65 budget: afh. opdrachten thans 6,5 miljoen uitbesteding: idem, thans 0,25 miljoen Landmeetkundige Dienst Gemeente Den Haag: aantal medewerkers: 41 budget: 4 miljoen uitbesteding: nihil jaar uitgaven inkomsten 1982 1983 1984 247 miljoen 236 miljoen 229 miljoen 148 miljoen 224 miljoen 207 miljoen Bij de toepassing van het profijtbeginsel zou het echter niet blijven. In de tweede ronde van de Heroverweging Collectieve Uitgaven werden de algemene aspecten van privatisering verder uitgewerkt. Het Kadaster bleef steeds in beeld. Vervolgens werd de Interdepartemen tale Begeleidingscommissie Privatisering ingesteld, die daadwerkelijk onderwerpen moest selecteren voor con creet privatiseringsonderzoek, gericht op politieke be sluitvorming. Tot de eerste selectie van 14 onderwerpen behoort thans ook het Kadaster. Deze onderwerpen zijn vervolgens gesanctioneerd door de Ministerraad. Het Kadaster is hierdoor een soort ongewilde trendsetter ge worden. Het is echter duidelijk, dat het bij die 14 onder werpen niet blijft. Dat staat niet alleen uitdrukkelijk in de kamerstukken, maar werd ook bevestigd op een recent congres, waar de voorzitter van de Interdepartementale Begeleidingscommissie mededeelde, dat een tweede se lectie aanstaande is. Voor zover u in deze zaal niet bij het Kadaster maar bij andere overheden werkzaam bent, waarschuw ik u er dus voor niet rustig achterover te leunen nu ik het in mijn verdere betoog hoofdzakelijk zal hebben over de ka dastrale perikelen. Wie weet wat u boven het hoofd hangt! Thans is bij het Kadaster een interdepartementaal samengestelde werkgroep onder leiding van de heer Henssert (de werkgroep Henssen) bezig te onderzoeken in hoeverre uitbesteding van landmeetkundige en karto grafische werkzaamheden mogelijk is. De Interdeparte mentale Begeleidingscommissie heeft dwingend voorge schreven wat er moet worden onderzocht en hoe dit moet gebeuren. Ultimo 31 mei 1984 moet worden gerap porteerd. Buitenland Interessant is het om even een zijstapje te maken en te kijken hoe het in het buitenland is geregeld met het Kadaster en de Openbare Registers. Dit is overigens een moeilijke vergelijking, omdat de juridische situatie per land verschilt. België Veranderingen in de kadastrale grenzen worden opge meten en gekaarteerd door ambtenaren van de Admi nistratie van het Kadaster. De rijksdriehoeksmeting is een taak van het Nationaal Geografisch Instituut (Defen sie). Bij ruilverkaveling wordt incidenteel uitbesteed. Een GBKN is er niet. NGT GEODESIA 84 249

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 15