Afstoten van taken Actief afstoten de overheid verkoopt een onderdeel, een „bedrijf", of zoekt een particu liere organisatie die bijvoorbeeld met behulp van een startsubsidie de taak overneemt. Passief overlaten de overheid beëindigt de taak en laat het aan de particuliere sector over of, en zo ja hoe, de taak wordt uit geoefend. Deze hoofdvorm heeft betrekking op de hele bedrijfs kolom voor een bepaald overheidsprodukt. Uitbesteden van werk Bij deze voorzieningswijze blijft de besluitvorming in handen van de overheid, terwijl de uitvoering tegen be taling en volgens contractueel vastgelegde voorwaarden wordt verricht door een particuliere organisatie. Bij deze hoofdvorm blijft de overheid verantwoordelijk voor de continuering van de voorziening en de levering aan de afnemers; zowel voor de produktie als voor de feitelijke levering/distributie kan een particuliere organisatie wor den ingeschakeld. Vrijwilligers werk Bij deze voorzieningswijze blijft, net als bij de vorige hoofdvorm, de overheid verantwoordelijk voor de voor ziening, waarbij vrijwilligers worden ingeschakeld voor de produktie en/of distributie. Profijtbeginsel Het vragen van een prijs aan de gebruikers van een over heidsdienst, welke dienst direct aan de individuele ge bruiker ten goede komt. Sommige auteurs gaat het te ver om het profijtbeginsel te zien als toepassing van pri vatisering. Het is dan goed om te bedenken, dat onder collectivisering gebruikelijk wordt verstaan het bekosti gen van particuliere goederen, die in principe dus geheel via het marktmechanisme kunnen worden bekostigd, uit de algemene middelen. Verzelfstandiging Hierbij wordt de directe invloed van de politieke (en de ambtelijke) top op de uitvoering van het beleid terugge drongen. De verzelfstandiging kan inhouden de oprich ting van een staatsbedrijf ex. art. 88 Comptabiliteitswet of de overheveling van gemeentelijke werkzaamheden naar een tak van dienst of, verdergaand, naar een NV waarvan de aandelen in handen van de gemeente zijn. De verzelfstandiging kan ook inhouden de invoering van contract-management, gekoppeld aan een stelsel van in terne budgettering. (Zie ook Heroverwegingsrapport Zelfbeheer.) Men moet erop bedacht zijn dat, zoals ik eerder bena drukte, de argumenten pro en contra per hoofdvorm zeer verschillend zijn. Uit het volgende zal blijken, dat het empirische onderzoek vooral is gericht op het kostenargument pro uitbesteding, zodat er weinig fei tenmateriaal beschikbaar is voor de andere argumenten pro of contra privatisering. In het volgende ga ik om een aantal redenen niet verder in op het profijtbeginsel. In de eerste plaats wordt het profijtbeginsel door velen gezien als een fenomeen dat naast de privatisering staat, net als bijvoorbeeld de deregulering. In de tweede plaats is over het profijtbeginsel al veel meer gepraat in de jaren zeventig. In de derde plaats is het beginsel ook reeds meer geaccepteerd. Het aantal feitelijke toepassingen is thans reeds zeer groot, terwijl een verdere toepassing op gemeentelijk niveau door het Rijk wordt afgedwongen door de z.g. profijtkorting op de algemene uitkering uit het gemeentefonds. Afstoten van taken Voor het afstoten van taken, zowel het actief afstoten als het verdergaande passief overlaten, kunnen verschil lende motieven een rol spelen. Een eerste reden kan zijn dat het oorspronkelijke motief voor de overheidsvoorzieningen is achterhaald of omdat de taak in wezen is voltooid. In dat geval spreek ik van het plakken van „bloempjes van Catharina". In de amb telijke heroverwegingsoperaties wordt in dit geval en in het volgende nog te behandelen geval gesproken van het criterium van de actualiteitswaarde. Voor degene die de fraaie term „bloempjes van Catharina" niet kent: „Toen Czarina Catharina in een park wandelde, zag ze een fraaie bloem. Bang dat de bloem zou worden ver trapt, gaf ze opdracht om een schildwacht bij de bloem te plaatsen. Zij heeft de opdracht nooit ingetrokken, zo dat jaren later velen zich afvroegen waarom midden in het park die eenzame wacht stond". Een tweede reden kan zijn dat de overheid de baten niet langer vindt opwegen tegen de kosten, of omdat de ba ten slechts ten goede van een beperkte of een niet be oogde doelgroep blijken te komen. Een derde reden, die geheel of ten dele kan samenvallen met een eerdere reden, is dat de overheid niet langer de voorziening wil verzorgen, omdat de particuliere sector vergelijkbare voorzieningen levert tegen een redelijke prijs. Bij afstoten van taken gaat het om een volledige beleids- beëindiging, waarnaar in Nederland weinig onderzoek is gedaan. Toch is ook dit proces van volledige beleids- beëindiging in volle gang. Er worden sporthallen en ge meentelijke maneges verkocht, gemeenten trachten een gemeentelijke bistro of artotheek over te dragen aan par ticuliere exploitanten, er worden zwembaden verkocht. Op rijksniveau zijn bepaalde subsidies volledig stopge zet, wordt gedacht aan privatisering van de loods- diensten, aan openbreken van het PTT-monopolie enz. Om de gedachtenvorming te prikkelen, wil ik enkele an dere zaken aanstippen, waarbij ik weet dat het om een niet-onderbouwd wijzen gaat. Waarom wordt de Bene lux in de huidige vorm en omvang onderhouden? Waar om heeft Nederland als klein land zelfstandig zoveel am bassades? Waarom wordt de hoge raad van adel gesub sidieerd? Waarom worden Nederlandse scholen in het buitenland geëxploiteerd? Waarom is er een mijnraad, terwijl er geen mijnen zijn? Waarom wordt er steun ge geven aan emigranten, terwijl bevordering van emigratie al sinds de jaren zestig géén regeringsdoelstelling meer is? Waarom worden er subsidies voor ontwikkelings kosten gezinsbeleid gegeven? Waarom is er een premie spaarregeling voor rijksambtenaren? Waarom heeft het Rijk deelnemingen in bijvoorbeeld de AKZO? Het is uiteraard niet moeilijk om deze vragenlijst langer te maken. Dat heb ik dan ook al eens eerder gedaan. Uitbesteden van werk: argumenten pro De argumenten pro uitbesteding van werk zijn samen te vatten in drie argumenten: 1. Het micro-economische of budgettaire argument of het efficiencyargument: particuliere bedrijven kunnen goedkoper werken, zodat uitbesteding een kosten besparing oplevert. 238 NGT GEODESIA 84

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 4