maker. De toepassing van de nonius kwam in de tweede helft van de 17e eeuw in gebruik. Dit was een aanmerkelijke voor uitgang om de afleesnauwkeurigheid te vergroten. In de tweede helft van de 18e eeuw zien we de voorzichtige toepassing van richt k ij kers. Dit was echter nauwelijks een verbetering, de kwaliteit van de lenzen was nog matig, het gezichtsveld beperkt, boven dien was de richtkijker nog niet of nauwe lijks in verticale zin beweegbaar en dat gal' problemen in geaccidenteerd terrein. Bij Don was de kompasdoos vast aan het frame verbonden, daardoor was direct te constateren of het inst rument een ongewenste draaiing had ondergaan, want dat stond de kompasnaald niet precies meer boven de noord-zuiillijn. Bij andere uitvoeringen was deze soms gekoppeld aan de alhidade en draaide dus mee. Het nadeel was dat nu niet direct te constateren was of het instrument verdraaid was. 1 let voordeel was een veel eenvoudigere constructie voor de instrumentmaker. lollandse 'irkel in de oorspronkelijke uil roering wel transversaalverdeling (coll. Tl ID, •subfaculteit Geodesie) Hollandse Cirkel met richtkijker en nonius J.M Kletnan en Zn., Amsterdam (coll. Tl II), subfaculteit Geodesie) Omstreeks 1800 ontstonden er instrumenten waarbij de kompasdoos was weggelaten en in het midden op de alhidade een kijker was aangebracht, die in verticale richting beweegbaar was. Ook de vaste vizieren ontbraken. Die uitvoering was een navolging van in Frankrijk ontwikkelde instrumenten. I let waren de voorlopers van de latere theodolieten. liet tijdperk van de Hollandse Cirkel was voorbij! 1 Voor een uitvoerige beschrijving zie: H.C. Pouls - Winkelkruis-Astrolabium-Hollandse Cirkel, in Geodesia 1979, p.238-246 en p.294-304. 2 Voor meer gegevens over het astrolabium zie: Pouls (1979) p.241-246 en 304. 3 Men was in die tijd wel op de hoogte van het feit dat de declinatie per plaats verschilde, maar niet met de verandering in de tijd. De eerste publicatie over die verandering in de tijd verscheen in 1635 in Londen: Henry Gellibrand - "Discourse Mathematical on the Variation of the Magnetic Needle..." 4 Voor meer informatie over de diverse verdelingen zie: Pouls (1979) p.295 en 296. 5 Mattheus van Nispen - De Beknopte Lant-Meet-Konst, Dordrecht 1662 en later. 14

De Hollandse Cirkel (DHC) | 1999 | | pagina 16