Varia: Een uitstapje naar het buitenland. Historisch nieuws Vermoedelijk weet een groot -aantal lezers dat in de Verenigde Staten in de Black I lills de hoofden van vier presidenten zijn uitgehouwen in de wand van Mount Rushtnore. Wat vermoedelijk maar weinig mensen weten is dat drie van die presidenten, n.l. Washington, Jefferson en Lincoln in hun voorpresidentiële tijd ook als landmeter hebben gewerkt. Jeffersons vader was eveneens landmeter, deze heeft in de 'Engelse' tijd belangrijke metingen en karteringen verricht in Virginia. Stappen we over naar Azië dan kent iedereen de Mount Everest, de hoogste berg van de Himalaya's. Maar wist u dat deze top genoemd is naar een Engelse geodeet, die veel belang rijk werk heeft verricht in het voormalige Brits Indië? George Everest (1790-1866) was superintendent van de "Great Trigonometrical Survey of India" waarbij o.a. 79 van de hoogste bergtoppen door landmeters werden ingemeten, een geweldige prestatie. Everest was verder vele jaren Surveyor General of India. Veel van het leven en het werk van George Everest wordt beschreven in: Everest - The man and the Mountain door J.R. Smith. Whittles Publishing, Caithness. ISBN 1-870325-72-9. I I.e. Pauls 636712001 In de monumentale gemeente Oudewater is recent het aantal ANWB- in format iel >ordjes sterk uitgebreid. Het pand van nu een chinees-indiseh restaurant aan de Leeuweringerstraat 37 kreeg een bordje over vader en zoon Snellius van Royen. Aan junior zijn twee regels gewijd: "Zijn zoon Willebrord (1580-1626) ontdekte de lichtbrekingswetten en ontwierp de manier om zeemetingen te verrichten. Naar hem is het karteringsschip van de Koninklijke Marine vernoemt 1." De vraag is of zijn geodetisch biograaf N.D. Haasbroek dezelfde samenvatting zou hebben gekozen. VADER EN ZOON SNELLIUS VAN ROVEN In dit pand (herbouwd in 1603) werd in 1547 Rudolphus Snellius van Royen geboren, taal en wiskundige en een van de eerste professor van de Leidse universiteit. Hij werd in 1613 begraven in de Grote- of Sint-Michaèlskerk Zijn zoon Willebrord (1580-1626) ontdekte de lichtbrekingswetten en ontwierp de manier om zeemetingen te verrichten Naar hem is het karteringsschip van de Koninklijke Marine vernoemd. (foto B. Treur-den Hoer) 15

De Hollandse Cirkel (DHC) | 1999 | | pagina 17