Voor u gelezen Sluiter, II. - Johannes Don (1615-1682), landmeter ran tlijnland. In: Caert-Thresoor 1697 nr.1, p.1-9. Een korte biografie en een beknopte beschrijving ran een 150-tal kaarten. Johannes Dou(u>) was de zoon van de bekende landmeter Jan Pietersz Don. Dat ook deze Don kwalitatief hoog staand werk kon leveren tonen o.a. zijn grote kaarten van Rijnland l(>-t7) en de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland (1680). De biografie bevat interessante gegevens over inkomen en vermogen maar geen enkele infor matie over de veldwerkzaamheden, methoden en instrumenten. Het is dan ook een typisch cartografische benade ring. Om de lijst van kaarten samen te stellen is veel onderzoek gedaan tocli ontbreekt bijv. de kaart van de polder Honderd Morgen of Wikle Venen in Schieland (1660). Temminck Groll, C. en J. Werner - Cornell's Groll (1781-1869), ingenieur - verificateur bij het kadaster run Noord-Holland, een biografische schels. In: Caert-Thresoor 1997 nr.2, p.45-50. Een voornamelijk aan het familiearchief ontleende boeiende beschrijving van het leven van een man die alle fasen van het ontstaan van ons kadaster heeft meege maakt. vanaf zijn aanst elling in 1807 bij het Hollandse Kadaster tot zijn pen sionering op 75-jarige leeftijd op 1 januari 1857. Stichting Menno van Coehoorn - Vestingbouw overzee. Militaire architectuur run Manhattan lot Korea. Walburg Pers, 1996. ISBN 90.6011.980.0. Deze bundel artikelen over de vesting bouw bevat ook enige interessante publi caties over landmeter/ ingenieurs: a. Saunders, Andrew. Sir Bernard de Gomme. A Dutch military engineer in English service, p. 9-17. Deze uit Zeeland afkomstige landmeter werd in de 17e eeuw cle belangrijkste militaire ingenieur van Engeland. Een interes sante beschrijving over het leven en werk van een tot nu toe onbekende landmeter/ingenieur. b. Meurs, P. Nieuw-Amsterdam op Manhattan (1625-1660), p. 19-31. Een beschrijving van het ontstaan van Nieuw-Amsterdam (het huidige New York) waarbij aanvankelijk de land meter Cryn Fredericxsz betrokken was. c. Bosman, L. De ontwerpen van Francois Samuel de Veye (1726-1797) voor Berbice, p.45-63. Berbice was een door de Sociëteit van Berbice geko loniseerd gebied, gelegen in het huidige Guyana. In februari 1763 was daar een slavenopstand uitgebroken die grote vernielingen had aangericht. Op 7juli hadden de Staten Generaal besloten een expeditieleger uit te zen den en op 6 november vertrok een kleine vloot vanuit Texel. Aan boord bevond zich o.a. de majoor-ingenieur Francois Samuel de Veye. Zijn taak was middelen te beramen om de kolo nie tegen aanvallen van negers te beschermen en rapport uit te brengen over de staat van de forten en voorstel len tot verbetering te doen, om de kolo nie te beschermen tegen buitenlandse aanvallen. Bosman beschrijft hel werk en de vele voorstellen van de Veye, die vanwege de kosten toch niet uitgevoerd weiden. Terloops worden ook nog de namen van de landmeters Ohlrichs en Cederkreutz genoemd. Een interessant stukje koloniale geschiedenis.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 1999 | | pagina 19