Een stichting voor de geschiedenis der geodesie Prof. dr. ir. Aardoom, voorzitter Geschiedenis beschrijft menselijk handelen en ervaren in het verleden. Interessant, spannend en leerzaam. De feiten, maar vooral de samenhang daar tussen. In een complexe samenleving met zoveel facetten als de tegenwoordige, doet alleen een gespecialiseerde geschiedschrijving recht aan de ontwikkelingen op bepaald terrein. Wetenschap en techniek hebben in de laatste 100 ii 200 jaar een ontwikkeling doorgemaakt die toonzettend is voor de ontwikkeling van de westerse samenleving als geheel. Vandaar de groeiende belangstelling voor wetenschaps- en techniekgeschiedenis in onze streken. "Wie vond wat nit?"; "welke uitvinding leidde tot een bepaalde maatschappelijke toepassing?". Ook de geodesie heeft in het aange geven tijdvak - en reeds lang daar vóór - een opmerkelijke ontwikke ling te zien gegeven. En Nederland is daarbij zeker niet achtergebleven. De behoefte om deze geodetische geschiedenis te boek te stellen is in het verleden al door diverse vakge noten gevoeld. De noodzaak ook. want in haar geschiedenis vindt een vakdiscipline haar identiteit. Belangstellende vakgenoten vonden elkaar in 1070 in de Werkgroep Geschiedenis der Geodesie. Als orgaan van de Hijks (later: Nederlandse) Commissie voor Geodesie (NGG) werd deze werk groep het landelijk ontmoetings punt en forum van overleg. Een herbezinning op haar taken noopte de NGG enkele jaren geleden om te zien naar een organisatie voor de landelijke beoefening van de geode tische geschiedkunde waarbij, naast de NGG, ook andere partijen uit overheid en bedrijf institutioneel een aandeel zouden kunnen nemen. Geschilderd 17de eetitvs bord, afkomstig uit het Ilaarlems Diaconiehuis, niet de landmeter Audries run der ll'al achter een Hollandse cirkel (coll. Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat). 'De Op grond van een advies uitge bracht door een vanwege de NGG ingestelde speciale taakgroep, werd in juni 1008 overgegaan tot oprich- lollandse Cirkel": stichting voor de geschiedenis Ier geodesie. Deelnemers daarin waren en zijn, naast de NGG, de Dienst van liet Kadaster en de Openbare Registers, tic Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, de

De Hollandse Cirkel (DHC) | 1999 | | pagina 4