De hedendaagse betekenis van de geschiedenis van de techniek door prof (Ir. Ir. 11. IV. Lintsen, hoogleraar Geschiedenis eau de Techniek aan de TL 1 Delft en de Tl Eindkoren 1 Iet vak 'Geschiedenis van de Techniek' is niet, zoals men misschien zou verwachten, geboren in Engeland, het land van de Industriële Revolutie, maar in Duitsland, dat aan het eind van de vorige eeuw een leidende rol speelde in de industrialisatie. Ingenieurs en hun organisaties namen in de ontwikkeling van dit nieuwe vakgebied het voortouw. De 'Verein Deutscher Ingenieure' ondersteunde in 1903 het initiatief van de ingenieur O. von Miller tot oprichting van het nu wereldberoemde Deutsches Museum von Meisterwerken der Naturwissenschaft und Technik in München. Twee jaar later startte de Beitrage zur Geschichte der Technik und Industrie. Jahrbuch des Vereins Deutscher Ingenieure, met als redacteur de ingenieur Matschoss. Dit jaarboek dat vanaf 1933 kortweg Teclinikgeschichte heette, zou ten gevolge van de oorlogshandelingen verdwijnen en pas in 1965 - nu als tijdschrift - onder dezelfde titel heropgericht worden. Matschoss, die het gezicht bepaalde van de Duitse techniekgeschiedenis in de eerste helft van deze eeuw, kreeg in 1905 een leeropdracht aan de T.U. Berlijn en werd drie jaar later tot buitengewoon hoogleraar in de techniekgeschiedenis benoemd. Daarmee was in Duitsland een zekere institutionele basis voor liet vakgebied gelegd. Engeland volgde na de Eerste Wereldoorlog, Amerika na de Tweede Wereldoorlog, evenals Nederland. De opkomst van de techniekgeschiedenis betekende echter nog niet de vorming van een duidelijk omschreven en samenhangende discipline. Het vak ontstond in de diverse landen vanuit geheel verschillende achter gronden en motieven. De onderzoeksthema's liepen uiteen, evenals de aard van de probleemstellingen, de benaderingen en de analysemethoden. De techniekgeschiedenis bleek een veelkleurig veld waarin ieder land en veelal iedere onderzoeker zijn eigen weg ging. In de lezing zal het vakgebied voor Nederland tegen deze achtergrond worden ingekleurd: Wat waren de ontwikkelingen in het buitenland? Wie in Nederland leverde welke bijdrage? Welke doelstellingen worden met de techniekgeschiedenis nagestreefd? Op welke wijze is het vakgebied in Nederland geïnstit ut ionaliseerd? 9e eei nes I lollandse Cirkel (coll. TUD, subfaculteit Geodesie foto A.M. den Hoer)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 1999 | | pagina 9