Manuele en electronische coördinatografen rreirollenderKoordinatograph,"rVaSvs"Ssd« A.M. den Hoerredacteur en werkzaam bij de Meetkundige Dienst ran de Rijkswaterstaat Om lengtematen juist op tekeningdragers uit te zetten waren in de 19de eeuw aanvankelijk de transversaalschaal met passer en de biseau (maatlat) met piqoir (priknaald) de hulpmiddelen. Als hulpmiddel van de kaartering werd in 1887 door de Zwitserse firma G. Coradi voor het Nederlandse Kadaster een coördinatograaf gebouwd. Dit op aanwijzing van de landmeter I. Boer Hzn. Schermerhorn en Van Steenis noemen dit nadrukke lijk het eerste instrument van dit type"1. Op een tafel of grondraam loopt een X- wagen en op de laatste een Y-wagen met een piquoir in een microscoop. Onderscheiden werden grote coördinatografen om ruitennetten en grondslagpunten op bladen aan te brengen en detaileoördinatografen om metingen uit te werken. De laatste volgden het beginsel van de grote coördinatografen en hoezeer Coradi als eerste fabrikant werd gezien blijkt ook uit het geciteerde leerboek: "Fig. geeft een afbeelding van een detailcoördinatograaf, gebauwd door De Koningh naar het model van de Zwitserse firma Haag-Streit, die op haar beurt weer de grondvormen aan die van Coradi ontleende. Met name de grote coördinatografen zullen schaars zijn geweest. Na het Kadaster volgde bij de Rijkswaterstaat aanschaf wellicht pas na de oprichting van de Meetkundige Dienst in 1931Rond 1960 verschijnen electronische coördinato grafen en hoogstens een drie jaar later al tekenautomaten. (Als verschil wordt gezien dat een tekenautomaat lijnen in plaats van punten presenteert en dat doet met een tekenstift in plaats van met een piquoir.) In 1960 schafte de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat (MD) een prototype van de Coradomat aan.4 Deze electroni sche coördinatograaf kon op mei de hand of via een ponsbandlezer opgegeven posities punten markeren middels liet prikken met een piquoir. In de coördinatograaf namen de assen van het kaartcoördinaten- stelsel geen vaste positie in. Deze werden gefixeerd loot aan een referentiepunt op het blad de corresponderende kaart- coördinaten toe te voegen. Dit gebeurde door het blanco kaart blad op de tafel te hebben vastgekleeid met plakband, het piquoir naar het referentiepunt te dirigeren en de bijbehorende coördinaten in te toetsen. Draaistangen of "spindels", bediend door servomotoren zorgden voor de verplaatsing van het piquoir naar de volgende positie en een code in de ponsband gaf de prikinstructie. De kaarteersnelheid was tegen de tien punten per minuut, uiteraard afhankelijk van de onderlinge afstand. De verplaatsing van de ene positie naar de volgende ging niet via de rechte lijn en automatisch tekenen 11 f^l G. CORADI,ZURICH 6 WEINBERGSTR.49-SCHWEIZ 2 J cegrIIndlt map Nurclgene Konstruktlonen Export nach allen Lündern der Er de Austührliche Offerten tuf Anfragen hin. Advertentie uit het Zeil schrift fiir lermessungswesen, december 1934.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 1999 | | pagina 13