Voor ii gelezen .1.11. Holsbrink - Landmeetkunde uil de oude doos f ten (2). Fragmenten uit leren en irerl; run de kadasterlandmeter T. Polée. In: Geodesia 1999. p.15-23 en p.55-01. De titel van dit artikel kan men niet alleen figuurlijk maar ook letterlijk lezen want onlangs zijn in de kelder van een gebouw van de Landbouwuniversiteit te IVageningen twee dozen gevonden met daarin stukken afkomstig van de landmeter Tennis Polée (1853-1943). Aan de hand van deze stukken schetst de schrijver fragmentarisch het leren en werk van deze kadasterman. Zowel het werk voor het kadaster en voor particu lieren komt ter sprake evenals landmeet kundige technieken, het rekenwerk en het tekenen. Daarnaast worden ook andere feiten genoemd. Zo weten we dat in 1883 een "kettingtrekker" f 1,50 verdiende en een blik Verkade-beschuit in 1891 f 0.40 kostte Alhoewel de tekst hier en daar wat 'hak- op-de-tak'-erig overkomt krijgt men toch een goede indruk van de veelzijdigheid van deze kindmeter. Een opmerking tot slot op p. 22 komt een overbepaald Snellinspunt ter sprake. Polée berekent twee stel coördinaten met vrij grote verschillen. De schrijver tvijdt dit verschil aan de matige precisie van de gegevens van het nel van Krayenhoff maar kan de betrekkelijke (onnauw keurigheid van het gebruikte hoekmeet- instrument hier niet de oorzaak van zijn Stehouwer - liet ontstaan van de Kadsteen. De broosheid van beton, hu Geodesia 1999, p.189-194. In het algemeen wordt bij historisch landmeetkundig onderzoek wel aandacht besteed aan de personen, het werk en het gebruikte meetinstrumentarium maar er is nauwelijks aandacht voor andere nuttige hulpmiddelen. Het is daarom prettig dat Stehouwer in clit artikel ingaat op het ontstaan van de bekende Kad(aster) steen. De schrijver schetst de betrokkenheid run de ingenieur-verificateur I. Boer Hzn uit Arnhem bij dit ontstaan. Ook deze gegevens zijn afkomstig uit de in het vorige artikel genoemde oude dozen.' A. Waalewijn - Studeren in Delft tijdens de Tweede 11 'ereldoorlog. Herinneringen van een student Civiel landmeter. 1940-194b. In: Delft Integraal 1999 nr.3, p.16-19. De Tweede Wereldoorlog ligt cdweer meer O O dan een halve eeuw achter ons en herin neringen vervagen. Het is daarom goed dat de schrijver in dit ruim geïllustreerde artikel zijn persoonlijke herinneringen aan zijn studie in Delft heeft vastgelegd. We worden er weer eens aan herinnerd dat destijds studenten en docenten onvoorbereid voor keuzes gesteld werden die hun verdere leven zouden beïnvloeden. Dubbel boeiend is dit artikel door de foto's van de, gelukkig bewaard gebleven, persoonlijke stukken run de schrijver. Een waardevol stukje vecente geschie denis. 1-1

De Hollandse Cirkel (DHC) | 1999 | | pagina 16