AANKONDIGING Varia: Kuvoer over de Lange Zaal Programma jaarlijkse bijeenkomst van De Hollandse Cirkel, (voor donateurs en belangstellenden) Datum: 26 november 1999 Plaats: Universiteitsmuseum Utrecht, Lange Nieuwstraat 106 Tijd: 14:00 uur tot 17:00 uur 13:30 uur Ontvangst 14:00 uur Welkom en inleiding door de voorzitter 14.15 uur De Strijdbare Kaart 1550-1850) door René van der Schans 15.00 uur Pauze 15.15 uur Aanpak project inventarisatie Instrumenteel Erfgoed door Jan Schut en Jan Deiman 15.30 uur 1 let l niversiteitsmuseum Utrecht, ingeleid door Jan Deiman 16.00 uur Rondleiding langs de collectie van het museum 17.00 uur Borrel Kosten: 1' 15,- per persoon. Voor donateurs is de deelname gratis. In nummer 1 van dit tijdschrift roemde prof.ir. H.C. Zorn in zijn column terecht de Lange Zaal in het Gebouw voor Geodesie, Landmeten en Waterpassen aan de Delftse Kanaalweg. Een oude foto illustreerde liet fraaie karakter van die ruimte. Bij de Kamer behandeling van de Rijksbegroting voor 1904 kwam die zaal ook aan de orde. Een geachte afgevaardigde Bos waarschuwde om van de beschikbare middelen voor vakonderwijs niet met te kwistige hand gebruik te maken. Minister-president dr. A. Kuyper (ARP) nuanceerde dat, maar zei ook het volgende: "Wel is waar, Mijnheer de Voorzitter, dat, als men nagaat, op welken royalen voet verschillende bestaande inrichtingen zijn tot stand gebracht, ik het niet goed zonde achten, dienzelfden weg op te gaan. Het gebouw voor de geodesie - om nu eens een voorbeeld te noemen - zou, als ik er destijds over had kunnen beschikken, niet zóó zijn ingericht als het nu is. Men heeft voor waterpassen en landmeten nooclig een lieel uitgestretit gezichtsveld en dat heeft men verkregen door in dat magnifieke gebouw op zeer kostbare wijze een heel lange zaal in te richten. Als men eene houten loods buiten had opgericht, zou men aan het land f40.000 hebben bespaard. Ik zeg dit niet, om mijn ambtsvoorganger een verwijt te maken, maar om den geachten afgevaardigde te doen gevoelen, dat het mijn bedoeling niet is, noodeloos geld uit te geven, maar integendeel zooveel mogelijk te besparen. De behandeling van het onderwerp is te vinden in de Handelingen van de zitting 1903-1904, blz. 880- 883. De woorden van de bewindsman zijn ook separaat gepubliceerd in "Parlementaire redevoeringen door Dr. A. Kuyper, Deel II, Ministerieële Redevoeringen", Amsterdam z.j. Genoemd fragment staat dan onder de kop Weelderigheid bij de Polytechnische Schoor. A.M. den Boer 19 Theodoliet uit 1866, gebruikt bij de driehoeksmeting ran P.M. Stamkart (coll. en foto TUD, afd. Geodesie)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 1999 | | pagina 21