Historisch nieuws Nieuwe impuls run de stichting NAP Zoals in de eerste uitgave van de I lollandse Cirkel reeds werd gemeld, heeft de Stichting NAP de finan ciële middelen bijeengebracht 0111 het NAP-monument te realiseren. I)e Stichting heeft zich daarna 2 doelen gesteld: het NAP-monument te onderhouden en een permanente tentoonstelling in te richten over het NAP nabij het monument. Deze twee doelen bleken niet eenvoudig te realiseren en een steuntje in de rug kon de Stichting NAP goed gebruiken. De startmanifestatie van de Stichting de I lollandse Cirkel bij het NAP-monument te Amsterdam op -t juni 1999 en een herhaling op 6 augustus van de tentoonstelling in de expositieruimte achter het monument hebben voor nieuwe impulsen gezorgd. Zowel de Stichting NAP als de gemeente Amsterdam zijn hierdoor gestimuleerd en hebben gezien wat de mogelijkheden zijn om de expositie ruimte in te richten. I Iel beheer en onderhoud van het monument wordt nu door de stadhuisdienst van de gemeente Amsterdam opgepakt, evenals de aanpassing en vernieuwing van de pompen en de lichtlijn op NAP- hoogte. Voor de niet ingewijden: de pompen zorgen voor de waterkolommen waarvan twee de actuele zeestand weergeven te Vlissingen en IJ muiden en één de stand van het zeeniveau tijdens de februaristorm 111 1953. Al met al zal eind dit jaar het NAP-monument naar het zich laat aanzien weer functioneren, zoals Louis van Gasteren het ontworpen en gemaakt heeft en het destijds door de minister van Verkeer en Waterstaat mevrouw N. Smit-Kroes aan burgemeester E. van Thijn is overgedragen. Door de stichting NAP zijn een aantal ideeën op papier gezet 0111 tot een sluitende exploitatie van de expositieruimte achter het monument te komen. Deze zullen met de gemeente Amsterdam besproken worden, waarna een keuze gemaakt kan worden, die door de Stichting dan verder zal worden uitge werkt. Daarna kunnen de plannen voor de inrichting, die stammen uit de tijd van de bouw van het monument in 1986, opnieuw onder de loupe worden genomen en worden gehouden tegen de inzichten en mogelijkheden van deze tijd. II.A. van Beusekom. Kleurige plaatjes met bijbelteksten werden als beloning voor liet geleerde op zondagsscholen uitge deeld. Bijgaand 'tekstje' (73 x 55 mm) is gezien de spelling van na 1(H7. Een uitgever staat er niet op, het is nummer 28 uit een serie en het is dus een landschap uit Israël. De achterzijde van het plaatje bevat de volgende tekst: De akkers 0111 de dorpen vormen schijnbaar één onverdeeld veld. In werkelijkheid is dit niet zo. Men kan hier en daar stenen zien, die de akkers begrenzen. Deze grond is gemeenschappelijk eigendom. .Vlet het meetsnoer wordt nauwkeurig iedere akker afgemeten. Tegen de ploegtijd wordt geloot, welk stuk ieder krijgt. Natuurlijk zijn niet alle stukken even goed. Om alle bedrog uit te sluiten, laat men een kleine jongen het lot trekken. Treft iemand 1111 een goed besproeid vruchtbaar stuk. dan kan hij zeggen, dat de snoeren hem in lieflijke plaatsen gevallen zijn. A.M. den Poer 2S. Meetsnoer De snoeren zijn mij in lieflijke plaatsen gevallen, ja, een schone erfenis is mij geworden. Psalm 16:6 20

De Hollandse Cirkel (DHC) | 1999 | | pagina 22