Introductie van de stichting '"De Hollandse Cirkel" w Inleiding uitgesproken te Amsterdam op 4 juni 1999 door proj.dr.ir. Aardoom, voorzitter "Dat moet 'm dan zijn", zal landinrichter Koets - met liet plan van de Dienst der Zuiderzeewerken in de hand - hebben gezegd, toen hij bijna 60 jaar geleden in het zicht van de oude haven van Emmeloord zijn peilstok prikte in het water van de droogvallende Noordoostpolder.1 Hij markeerde daarmee het tracé van de toekomstige Kamperweg. Geen rood-witte jalon en geen kaarsrechte spar, maar een wilgetak. Als boeren uit die streken een singel knotwilgen willen aanleggen, dan gaan ze niet naar een tuincentrum, maar steken op de gewenste onderlinge afstand een rij wilgetakken in de grond en de natuur doet de rest: de takken vatlen vanzelf wortel en groeien uit tol bomen van de betreffende soort. Zo groeide de peilstok van de heer Koets uit tot een schietwilg, om precies te zijn. Die wilg staat er nog, buitenmodel, scheef gezakt onder de druk van de heersende wind, als oudste boom in de Noordoostpolder geplaatst op de lijst van 'Monumentale Bomen'- een monument voor het pionierswerk van de heer Koets. Hoe Koets zo met stelligheid wist waar die stok moest staan, weet ik niet. Hij zal zicht hebben gehad up het torentje van de verlaten kerk itt Middelbuurt op Schokland, op de vuurtoren van Urk, op Kuinre, Blankenham, Blokzijl, Vollenhove en Kampen en op de lichtopstand van Kraggenburg. Misschien ook stonden er signalen op de ringdijk van de polder, geplaatst door landmeters belast met de verkaveling van het lege land. Mij dit zo voorstellend, moest ik denken aan Claes Janszoon de Landmeter, die in 1442- 43 vanwege Arnold van Egmond, hertog van Gelre, betaling ontving "randc ledige lande vande sess laten [lees: loten blokken] inde Nyenbroick ajf te meten !1 lilt. Ende ene knecht gegeven die Irem die ketten Imlp trecken I lib. En niet te vergeten Grote Willem de Landmeter die in dat gebied ten noord oosten van Apeldoorn al tien jaar eerder voor de hertog metingen verrichtte als grondslag voor belastingheffing.4 Claes Janszoon en Grote Willem waren - net als landinrichter Koets - pioniers en ook zij zullen zich hebben bediend van oriëntatiepunten in de omgeving. Waren Claes Janszoon en Grote Willem de oudst bekende Nederlandse landmeters? Daar heb ik het recente standaardwerk De landmeter van de Romeinse tot de Franse tijd van Pouls maar eens op nageslagen. De schrijver noemt vroegere Nederlandse landmeters bij hun namen, maar tot mijn verbazing bleek bij mijn raadpleging dat hij in onze streken geen gedocumenteerd gebruik van de meetketting kent vóór omstreeks 1530' Een primeur dus voor Claes Janszoon en voor mij Dit laatste vermeld ik met enige trots, want je moet speurend in een archief héél wat vinden om de heer Pouls inzake de geschiedenis van de geodesie te kunnen overtreffen. Ing. H.C. Pouls stond aan de wieg van de Werkgroep Geschiedenis der Geodesie toen die in 1979 - binnenkort bestaat zij 20 jaar - onder auspiciën van de Rijkscommissie voor Geodesie - de toenmalige voorzitter, professor ir. G.J. Bruins, hebben wij vandaag in ons midden - werd ingesteld. Toch was Pouls ook weer niet tie eerste die zich de laatste 30 a 40 jaar zichtbaar met de nationale geschiedenis van het vak inliet. Wetend dat ik anderen vergeet, noem ik enkele van zijn voorgangers: de Delftse lector N.D. Haasbroek, professor ir. C. Koeman, ing. P.S. Teeling, ir. E. Muller en ir. Th.W. Harmsen. Dr. ir. A. Waalewijn werd de eerste voorzitter van de nieuwe werkgroep en met zijn proefschrift over de geschiedenis van de Rijkswaterstaat tijdens de Tweede Wereldoorlog - voor zover ik weet - de eerste en 3 De door landinrichter Koets omstreeks 1940 gepote wilg aan de Kamperweg bij Emmeloordzomer 1999 (foto: E. Aardoom) V 7*r<»> t~r 7 f t~P- I V^t t"fi i Claes Janszoon de Land meter gebruikte al in 1443 een meetketting (Rijks archief Gelderlandarchief Ora ren en Hertogen ran Gelreinc. no. 3S9, fol. tóverso)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 1999 | | pagina 5