De geschiedenis der techniek als onderwerp van onderzoek pro/dr.ir H.IV. Lint-senhoogleraar Geschiedenis der Techniek TU Delft en TIJ Eindhoven Het vak 'Geschiedenis der Techniek' is niet, zoals men misschien zou verwachten, geboren in Engeland, het land van de Industriële Revolutie, maar kort na 1900 in Duitsland, dat aan het eind van de vorige eeuw een leidende rol speelde in de industrialisatie. Engeland volgde na de Eerste Wereldoorlog; Amerika na de Tweede Wereldoorlog, evenals Nederland. De opkomst van de techniekgeschiedenis betekende echter nog niet de vorming van een duidelijk omschreven en samenhangende discipline. De techniekgeschiedenis bleek een veelkleurig veld waarin ieder land en veelal iedere onderzoeker zijn eigen weg ging. In deze bijdrage zal het vakgebied voor Nederland ingekleurd worden. Wij doen dat tegen de contouren van ontwikkelingen in het buitenland. De reden dat Duitse ingenieurs aan liet begin van de twintigste eeuw het initiatief namen tot het nieuwe vakgebied 'techniekgeschiedenis' had te maken met hun gevoel van achterstel ling ten opzichte van de academici. In hun strijd om erkenning trachtten Duitse ingenieurs meer begrip te kweken voor de maatschappelijke en culturele betekenis van de techniek. De 'geschiedenis van techniek en maatschappij' leende zich daar bij uitstek voor. In Engeland speelden andere ambities een rol. Daar vond de techniekgeschiedenis onder meer haar rechtvaardiging in een zeker praktisch nut. Ontwerpers, uitvinders en technici konden van de geschiedenis van hun vak leren, zo stelden de oprichters van de op de techniekgeschiedenis gerichte Newcomen Society in 1()20. Eerst 11a de Tweede Wereldoorlog begon de techniekgeschiedenis in Amerika van de grond te komen. Daar bestond onvrede met de smalle, zuiver beroepsgerichte ingenieursopleidingen. De kloof tussen techniek en cultuur moest worden overbrugd. Techniek werd gezien als een intrinsiek onderdeel van de cultuur. Daarmee verschilde de Amerikaanse benadering fundamenteel van de Engelse. In Amerika waren relevante vragen: "waarom waren de dingen voortgebracht en hadden zij hun specifieke vorm?" en: "welke effecten hadden zij op andere terreinen van menselijke activiteit?" De praktijk was echter weerbarstiger dan de theorie. De beoogde aanpak bleek lange tijd onhaalbaar. De aandacht ging te eenzijdig uit naar de gevolgen van de technische ontwikkeling. De maatschappelijke oorzaken van technische ontwikkeling kwamen nauwe lijks aan bod. Wat gebeurde er in Nederland in de periode dat de techniekgeschiedenis in Duitsland, Engeland en Amerika institutionaliseerde? Op het eerste gezicht weinig. Het vooroorlogse Nederlandse techniek-historische onderzoek stond vooral in het teken van de vroegmoderne tijd. toen Nederland een prominente rol in de technische ontwikkeling speelde. Nederland was gedurende de Gouden Eeuw niet alleen in economisch opzicht koploper in de wereld, maar ook in technisch opzicht. Deze visie bracht mee dat historici veel aandacht besteedden aan de technische ontwikkeling in de zestiende, zeventiende en achttiende eeuw. De economische geschiedschrijving van vóór en vlak na de Tweede Wereldoorlog onderzocht innovaties in uiteenlopende bedrijfstakken en productieprocessen zoals de lakenfabricage, de turfgraverij en de branderijen. Sedert de jaren vijftig zouden ook andere disciplines - zoals tie zeegeschiedenis, de historische geografie en de landbouwgeschiedenis - techniek als thema van onderzoek opnemen. Economisch-historici zagen techniek weliswaar als een belangrijk element van industriali-

De Hollandse Cirkel (DHC) | 1999 | | pagina 8