Boeren en landmeters op hofstede 'Nieuwlandsrust in Sint Joosland Jan van Eek, redacteur en werkzaam bij bet Kadaster De inventarisatie van Instrumenteel erfgoed leidt soms - los van liet directe resultaat - tot 'n onverwacht interessante ontmoeting. Zoals liet onderzoek naar museale meet- en rekenapparatuur bij het Kadaster in de provincie Zeeland. Via Middelburgse collega's, kwam ik terecht bij de familie Polderdijk op de hofstede 'Nieuwlandsrust' in Sint Joosland. Boerderij en bewoners bleken een rijke geschiedenis te herbergen waarin boer en landmeter een grote rol hebben gespeeld. De Middelburgse polder In 1640 wordt het gebied rondom het voormalige eiland Sint Joosland bedijkt en drooggelegd. DD O I let heeft overigens letterlijk heel wat voeten in de aarde gehad alvorens het Verbaal van grensbepaling met betrekking tot de begrenzing van het eiland Sint Joosland door alle partijen kon worden vastgesteld. De ambachtsheren" van Sint Joosland en s Heer- Arendskerke hebben aardig wat gedelibereerd met de landmeters over de juiste begrenzing van hun gebied. Doch op 28 november 1644 is het zover en wordt liet Verbaal door de desbetreffende partijen en de gezworen landmeters J. Pieterse en A. Smallingange als gemachtigden ondertekend. En dan ligt het ook 'goed vast' getuige de slotpassage van het verhaal: waarmede partijen voornoemd hierin haarzelven gehouden hebben vergenoegd en gecontenteerd, zoo ten opzichte van het scheid binnen cds ook buitendijksbeide in het vermelde verbaal begrepenbelovende daartegen nooit iets te zullen doen of geheugen bij iemand gedaan te worden, directe/ijk noch indirectelijk.Met andere woorden: hier komen we niet meer op terug! En de geschiedenis heeft aangetoond dat partijen hun woord hebben gehouden, want de in het verbaal bekrachtigde grens blijft tot ver in de 20ste eeuw de afbakening van de voormalige ambachtsheerlijkheden Nieuwland en Sint Joosland. Op 0 mei 1644 had de regering van Middelburg het bedijkte gebied al de naam 'Middelburgschen polder' gegeven en besloten de poldergronden in het openbaar te verkopen. Door twee gezworen landmeters, Pieter Gillissen en Jacob Pietersen, werd de polder gemeten en ver kaveld. Hofstede Nieuwlandsrust Enkele jaren na de bedijking - namelijk in 1648 - wordt de monumentale hofstede "Nieuwlandsrust', als één van de eerste zeven hoeven in de polder, gesticht. Het jaartal 1787 dat in muurankers de gevel van het woongedeelte siert, duidt op de vernieuwing van de boerderij in dat jaar. Het is een prachtig voorbeeld van het type 'Zeeuwse schuurgroep' Zoals de naam al aangeeft valt de nadruk op de schuur. Het woonhuis is veel kleiner dan de Hofstede 'Nieuwlandsrust' aan de Oude Dijk in Nieuw en Sint Joosland (foto:van Eek)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2000 | | pagina 11