schuur zelf, gebouwd van baksteen en bedekt niet rode dakpannen. De Zeeuwse schuren, groot van afmetingen, zijn opgetrokken uit houten, zwart geteerde delen. Vaak zijn ze uil- gerust met rieten kap en zijn meestal van het dwarsdeeltype: de inrijdeuren bevinden zich in de lange zijgevel De hofstede bleef gespaard van oorlogshandelingen gedurende de Tweede Wereldoorlog 1940-1 <'4.5 en van de stormramp in 1953. Ongeschonden heeft "Nieuwlandsrust de eeuwen doorstaan. In 1997 is de hoeve onderscheiden met de 'Zeeuwse Erfgoed Prijs een erkenning voor de staat van onderhoud van het erf rondom de boerderij in authentieke vorm en aanleg. Ferdinandus Ferdiiianrlus.se (1786-1844): landmeter, boer en ambachtsheer Ferdinandus Ferdinandusse was voorbestemd om boer te worden. Doch aannemelijk is dat hij het boerenwerk op 'Nieuwlandsrust' - aanvankelijk als pachter en vanaf 1825 als eigenaar - goeddeels aan zijn knechten overliet en zichzelf beperkte tot het geven van instructies aan hen. Want naast het boerenwerk heeft Ferdinandus zich ontwikkeld tot een bekwaam landmeter en bestuurder. De vele documenten uit zijn nalatenschap die door Lein Polderdijk, huidige eigenaar/bewoner van 'Nieuwlandsrust', zorgvuldig worden bewaard getuigen daarvan. I lel betreft onder meer veldwerken van zijn hand inzake opmetingen verricht in particuliere opdracht. Zo mat hij ook het gebied in de polder bekend ouder de naam '12 gemeten n geniet is een oude Zeeuwse en Vlaamse landmaat van lA ha. Waarschijnlijk heeft Ferdinandus het landmeten in de praktijk van een oudere collega geleerd. De hiervoor aangehaalde nagelaten documentatie bevat echter ook een boekwerkje daterend uit 1600 en getiteld 'Pracktijk des Lantmetens'. Een schitterend boekwerkje dal in 128 pagina's lot in detail 'open gewerkte voorbeelden van opmetingen in diverse patronen en vormen, en de berekeningen daarvan weergeeft. Aangenomen mag worden dat Ferdinandus aan de hand van dit boekwerkje zijn theoretische kennis heeft opgedaan. I lij wordi op 0 april 1807 geadmitteerd door liet Departementaal bestuur van Zeeland. Enkele jaren later, op 2 mei 1810, is hij aangesteld als landmeter van het Hollandse Kadaster en mat onder Haarlem voor de 'Verponding". Mij is ook één van de Nederlandse landmeters die onder Frans bewind een aantal minuut- plans van Zeeuwse gemeenten heeft getekend: Aagtekerke, Middelburg en Serooskerke (1812): West-Kapelle, Veere en Zoutelande (1813). Tijdens deze werkzaamheden op Walcheren zou hij ook zijn toekomstige vrouw Leuntje Maljaars hebben leren kennen1'. I lel aantal gemeenten, waarin nog 'Franse minuutplans' uit de eerste kadastrering zijn Ie vinden, is in Zeeland groter dan in de overige Nederlandse provincies. Zeeuws-Vlaanderen was immers al in 1795 door Frankrijk geannexeerd en de werkzaamheden van de Franse en Belgische landmeters was er intensiever geweest Overigens in de door Ferdinandus Ferdinandusse gemeten plans wordt hij ook wel als Ferdinance, of mons. Ferdinand of Ferdinanduse vermeld. Van 1835 tot 1844 is hij Ambachtsheer van de Middelburgse polder. Een functie met gezag, aanzien en ook macht. P P PP P 'n Veldwerk van Ferdinandus Ferdinandusse (/oio:van Eek) 6

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2000 | | pagina 12