Varia: monument Kanaalweg 4 Per 1 januari 2000 verliep <le wandkalender van het Monumenten Selectie Project van de provincie Zuid-Holland. Deze kalender verscheen in een oplaag van 3500 exemplaren en bevat foto's van Maarten Brinkgreve uit Amsterdam. Het blad van februari 1999 met vier prachtige foto's is gewijd aan het Gebouw voor Geodesie, Landmeten en Waterpassen te Drilt van archtitect .1. van Lokhorst, kanaalweg 4 dus. Het kalenderblad bevat de volgende tekst: "De Technische I diversiteit ran Delft is voortgekomen nil de in 1842 opgerichte 'Koninklijke Academie'. Aanvankelijk rond het onderwijs plaats in gebouwen binnen het oude stadscentrum. Door ruimtegebrek, de toename ran het aantal studenten en de opkomst ran experimentele wetenschapsbeoefening waren al snel grootschalige uitbreidingen nodig. Eind 19e eeuw werd ten zuiden ran de stad, aan weerszijden ran het Rijn- Schiekanaal, een groot aantal specifiek op wetenschappelijke functie toegespitste gebouwen ontworpen. De niteoering erran was in handen ran de rijksbouwmeester voor onderwijsgebouwen. Veel werk is ran ran Lokhorst, met ontwerpen in een vroege neorenaissance-stijl. Hierin komen ook gotische motieven voor. Op aandringen ran de toenmalige hoogleraar landmeten, waterpassen en geodesie, dr. Ch.M. Schots, maakte van Lokhorst in 1891 een bouwplan voor het eerste grote monumen tale gebouw in de TU-wijk. Met de bouw werd begonnen in 1892. In 1896 werd het in gebruik genomen door de Dienst der Rijksdriehoeksmeting en de toenmalig Polytechnische School voor het onderwijs in landmeten en waterpassingen. Door het op één as plaatsen ran alle verschillende bouw onderdelen kreeg het complex een lengte van meer dan 100 meter. Opvallend is het hoog opgetrokken, torenachtige middendeel, dat naar voorbeeld van de grote koepel van de Leidse Sterrenwacht een observatorium heeft. In de toren loopt een gietijzeren trap met bordessen rondom rier, zware rrijstaande pijlers. Onder het obser vatorium bevindt zich een collegezaal. Vanuit de collegezaal leidt een trap naar de draai bare koepel, voorzien van een beweegbaar luik voor de telescoop. Op de begane grond aan de achterzijde van het gebouw is een veranda, die behoorde bij een groot langgerekte practicumzaal van 52 meter. In 1975 is de afdeling Geodesie opnieuw verhuisd naar een nieuw gebouw aan de Thijsseweg. Na een renovatie in de jaren '80 is het gebouw geschikt gemaakt voor de Meetkundige Dienst ran Rijkswaterstaat. A.M. den Boer 18

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2000 | | pagina 24