Prof. dr. ir. L. Aardoom, voorzitter De Nederlandse Commissie voor Geodesie (NCG) ontleent haar bekendheid mede aan de publicatie van uitkomsten van door haar verricht of bevorderd geodetisch onderzoek. I laar rechtsvoorgangers (de Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing en de Rijks commissie voor Geodesie) gingen hierin voor. Er zijn twee reeksen van publicaties: de 'gele' en de 'groene'. In de 'gele' reeks ziet - doorgaans in het Engels - werk van geodetisch grens verleggende aard het licht: de 'groene reeks biedt - meestal in het Nederlands - ruimte aan bijdragen van andere soort: technisch, beleidsmatig of anderszins van binnenlandse geo detische betekenis. In de 'groene' reeks vonden, allang vóór de oprichting van de Werkgroep Geschiedenis der Geodesie in 1979, ook geschiedkundige monografieën hun weg naar de lezer. Toonaangevende voorbeelden hiervan zijn N.D. Haasbroek Gemma Frisius, Tycho lira he and Snellius and their triangulations (1968) - om er van zijn hand slechts één te noemen -P.l. van der Weele De geschiedenis van het N.A.P. (1971) en A. Waalewijn De Tweede Nauwkeurigheidswaterpassing van Nederland. 1926-1940 (1979). I let is minstens opmerkelijk dat sedert de oprichting van voornoemde werkgroep het aanbod van geschied kundige kopij ter publicatie door de Commissie ten einde kwam. Ondergebracht bij de KNAW, moest de NCG zich beraden op haar kerntaken. De beoefening van de geodetische geschiedkunde zou daar helaas geen deel van blijven uitmaken. Het was des te meer ver heugt mhI dat de NCG niet alleen het initiatief nam tot de vorming van een stichting met de geschiedenis van de geodesie als aandachtsgebied, maar in 1998 ook bereid was deel te nemen in Stichting De Hollandse Cirkel. De NCG heeft nu de Stichting blij verrast door bereid te zijn om in haar in het nieuw gestoken 'groene' reeks in voorkomende gevallen ook geodetisch historische bijdragen op te nemen. De Hollandse Cirkel zal de kwaliteit van die bijdragen helpen bewaken, de NCG adviseren en waar nodig op andere w ijze inzake de geschiedenis behulpzaam zijn De eerste van de in samenwerking uitgebrachte geschied kundige publicaties is een verhandeling van ing. 1 l.Ci.Pouls over Een nuttig en profijtelijk boekje voor alle geografen geschreven door Gemma Frisius. Nog net verschenen in 1999. is het gewoon nummer 37 in de 'groene reeks, maar - naast uitdrukkelijke vermelding van de samenwerking met De 1 Iollandse Cirkel - blijkt het geschiedkundige karakter van deze publicatie uit het logo van de Stichting, afgebeeld op de achterzijde van de omslag, zij aan zij met dat van de NCG. De Stichting is daar trots op en betuigt de NCG gaarne dank voor de mogelijkheid om, naast korte artikelen in De Hollandse Cirkelnu ook het schrijven van uitvoeriger verhandelingen daadwerkelijk te kunnen stimuleren. Bij elke voordracht over de historische grondslagen van de landmeetkunde of de cartografie wordt duidelijk gemaakt dat Jemme Reinerszoon uit Dokkum (Gemma Frisius, 1508-1555) de uitvinder van de driehoeksmeting - meer in het bijzonder van de voorwaartse insnijding - was. En wie kent niet het plaatje met het driehoeksnet van Leuven tot Middelburg en Bergen op Zoom, dat deze geleerde zou hebben gemeten? We vinden dat plaatje ook weer in het genoemde werk van Pouls. Maai' hij is op dit punt kritischer dan de meeste schrijvers en sprekers. Hij heeft dan ook kennis genomen van het oorspronkelijke geschrift van Gemma Frisius, althans van een Nederlandse vertaling daarvan, oorspronkelijk uit 1537. Aanleiding om de inhoud van dit geschrift voor hedendaagse Nederlandstalige lezers gemakkelijk toegankelijk te maken. Gewenst om die inhoud op de juiste wijze te kunnen waarderen. Pas door zich de context van Frisius boekje te realiseren en dit kritisch te lezen wordt alles duidelijker. Frisius' bijdrage staat namelijk niet op zichzelf, maar werd in 1533 door Gemma Frisius als aanhangsel toegevoegd aan een door hem bewerkt omstandiger 'geo- 19 O O O

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2000 | | pagina 25