Varia: Andries van der Wal In nummer 1 van de le jaargang van dit tijdschrift zijn enkele afbeeldingen opgenomen van een geschilderd 17de eeuws bord met de landmeter Andries van der Wal achter een I lollandse Cirkel. Ten onrechte blijkt daarbij te zijn vermeld "co//. Meetkundige Dienst run de Rijkswaterstaat"Deze dienst bleek het bord slechts (vele jaren!) in bruikleen te hebben gehad. Op 6 juli 1998 is het via de Instituut Collectie Nederland teruggevorderd en is nu voor een breed publiek te zien in de afdeling Nederlandse Geschiedenis van het Rijksmuseum te Amsterdam1. Bestuurslid W van Beusekom van De Hollandse Cirkel: "Ik kende dit schilderij goedomdat het vroeger onze vergaderzaal sierde. Iiet was een verras sing toen we er enige tijd geleden achter kwamen dat de MD dit schilderij in bruikleen had van het Rijksmuseum in Amsterdam. Inmiddels is het schilderij weer terug bij hen. Bij het kunstwerk hoort een ingelijste 19de eeuwse tekst: Andries van der Wal, wiens naam voorkomt op een geschilderd en met attributen der bouwkunst versierd bord. dat geplaatst was in de zaal der Regenten van het Diaconiehuis, was een der bekwaamste bouwkundigen, die in het eerste vierde der 17e eeuw binnen Haarlem zijn geboren. Zijne bekwaamheid werd op hoogen prijs gesteldwege de vroed schap van Haarlem - volgens Resolutie van de IIII: Raden en vroedschappen - benoemd werd als deskundige in de Commissie tot den nieuwen uitleg". Deze Commissie (de ncunen zijn bekend) bestaande uit Gecommitteerden der Stedelijke Regeering was belast met de uitvoering van alle werkzaamheden verbonden aan cle vergroting dezer Stad, zooals die voor namelijk in de jaren 1671-1680 heeft plaats gehad, en waarbij de Nieuwstad werd gebouwd en binnen de stadsvesten getrokken. Ingevolge Iroedschapsbesluit van 1672 werd o.a. ook de Diaconie gelast een blok (10) nieuwe woningen te doen bouwen, die later ten gerneenen beste hare bestemming zouden erlangen. Diakenen gevolg gevende aan dien last, droegen aan den landmeter A. van der llal op een plan of "project" te ontwerpen van de woningen, die en bloc voor hunne reekening zouden gebouwd worden. Waarschijnlijk is om die reden het naambord van A. v.d. Wal, 't welk heden nog in het Diaconiehuis aanwezig is, oorspronkelijk geplaatst in het door hem voor Diakenen ontworpen blok huizen en later naar hier overgebracht, Als landmeter heeft hij de meeste (zoo niet alle) kaarten vervaardigd, die ten behoeve van het Gasthuis en andere liefdadige Gestichten binnen Haarlem geteekend en nog aanwezig zijn. A.M. den Boer 1 Dank aan K. Zandvliet van het Rijksmuseum te Amsterdam. 2 Modem, Personeelsblad Meetkundige Dienst, juli 1999. 3 F. Allan, Haarlem 12 dec. 1871. Copie conform 4 febr. 1893 M.J. Bronkhorst.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2000 | | pagina 27