De GROMA Profir. H.C. Zorri Slechts weinig mensen zullen het woord GROMA kennen. Ook onder de landmeters zullen er- niet veel zijn. Ikzelf ken hel pas sedert ik mij voor de geschiedenis van ons vak hen gaan interesseren. Men vindt het woord niet in "De Dikke van Dale l()8-t. In mijn Latijns woordenboek vond ik het woord ook niet. Ik neem aan dat het vrouwelijk is, dus maar: de groma. In de Winkler Prins, 7e druk vindt men wel het woord gromatici, van groma afgeleid. I let woord komt waarschijnlijk van het Griekse gnoma (yrjopa). waar overigens een ander instrument mee aangeduid werd. In het Nationaal Museum te Napels vindt men het hierbij afgebeelde instument. Het werd gevonden bij de opgravingen van Pompei. De groma, zoals hel door de Romeinen genoemd werd was in de Romeinse landmeterij een belangrijk instrument, misschien wel het belangrijkste, maar de eerste gebruikers waren niet de Romeinen. Reeds de Egyptenaren gebruikten een dergelijk instrument. Zij hadden het ieder jaar druk met het weer uitzetten van grenzen die door de overstromingen van de Nij 1 uitgewist waren. Dat gebeurde op last van de regering, die de belastingaanslagen wilde vaststellen. I loe zij het instrument gebruikten zullen we wel nooit weten. Latere vergelijkbare instrumenten waren het dubbelkruis, de equerre, daarna het prisma van Bauernfeind, later het penta- prisma, nog later dubbel uitgevoerd. I let hoekprisma is alleen nuttig om rechte en gestrekte hoeken uil te zetten. Nu is het slechts één van de vele landmeetkundige [Z instrumenten. Uit veel wat er van de Romeinen over is blijkt luin voorkeur voor rechthoeken en vierkanten. en van een legerplaats was een "locus gromae", dat was het punt van waaruit het rechthoekige patroon uitgezet werd. Waarschijnlijk heeft men bij de eerste opstelling ook de richting van de hoofdstraat bepaald. Een voorkeursrichting was er blijkbaar niet. Ook Romeinse akkers vertonen vaak een strikt rechthoekig patroon. Zo zou llerons meetpkm er uitgezien de groma voor de Romeinse kunnen hebben

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2000 | | pagina 28