Voor u gelezen.... Jack Otsen - Jan Switser gezworen landmeter van de Beemster. Purmerend 1997. Prijs 25,-. Soms verschijnt er een boek over landmeters of het landmeten in liet verleden dat grote verwachtingen wekt bij de lezer, ze kei' wanneer het 1111 eens een publi catie betreft die niet uit de cartografische hoek komt. Dit was het geval bij dit boekwerkje. Jan Switser (1731-1791) besloot in 1790 om ''een korte schets run het beloop mijns levens te beschrijven. 7 Het resultaat was een levensverhaal van 52 foliopagina 's. Dit manuscript is nog steeds in het bezit van nazaten van Jan Switser. De door de Vereniging Historisch Purmerend uitge geven publicatie bevat de integrale tekst van het manuscript, alleen hier en daar wat bewerkt terwille van de leesbaarheid. De uitgave bevat een inleiding en tussen de tekstgedeelten af en toe historische toelich tingen van de geschiedenisleraar Jack Otsen. Op de omslag van de uitgave staat een kaartvignet met daarop een landmeter met zijn instrumentarium, ook de tekst is geïllustreerd met enige vignetten met landmeters, verder met een paai- kaart fragmenten en een afbeeldi ng van de door Switser in 1769 gereviseerde kaart van de Beemster. Wanneer dan ook nog in het voorwoord geschreven wordt "Jan Switser maakte zich in zijn tijd ook verdienstelijk voor de polder ais gezworen landmeterdan verwacht de lezer zeker wat meer te vernemen over het werk van deze landmeter. Helaas dit is niet het geval, We komen veel over hem te weten, zo was zijn benoeming in 1769 'tot landmeter van de Beemster voor hem een belangrijke stijging op de maatschappelijke ladder. Hij schrijft "Siet daar ik was landmeeter en wierd van knegt een aansienlijke Collegie bedienendeals Heer in functie en qualiteijt vereerd en gefHiciteerd...En ook financieel ging het hem voor de wind want we lezen verder dat hij in den tijd van 21 jaaren van 300 gulden schuld, in 't jaar 1790 over cle 10000 gulden in eijgendom hadde... Switser beschrijft wel wat hij gedaan heeft om in 1769 zijn admissie als landmeter te verkrijgen maar verder rept hij met geen woord over zijn werk als landmeter in de Beemster en daarbuiten! Curieus is wat hij schrijft over zijn voorbereiding op het landmeterschap en het examen bij de examinator van het Hof van Holland. Jan ging naar school in Middenbeemster en Purmerend. Hij ging als 16-jarige werken en werd in 1759 tuinman. Dit vak heeft hij waarschijnlijk van zijn vader geleerd. Met zelfstudie, vooral in de wintermaanden, kreeg hij inzicht in aardrijkskunde, stuurmans kunst, sterrenkunde en de "driehoeksmeting". Hierbij moet men bedenken dat met deze laatste term de tak van de wiskunde bedoeld wordt die we ook kennen onder de naam Jan Switser, gezworen landmeter van de Beemster Otsen De voorkant van de publicatie

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2000 | | pagina 31