Duinkerken. In liet andere rijtuig zit Méchain: eveneens vergezeld van een assistent. Zij gaan naar Barcelona. Beiden hebben de noodzakelijke instrumenten bij zich, waaronder voor de ploeg van Méchain twee repetitiecirkels. In die twee plaatsen zouden ook de breedtebepalingen gedaan worden. De een zou naar het Noorden toewerken, de ander naar het Zuiden en ze zouden in de omgeving van Rodez de kettingen op elkaar aansluiten. Maar het werk gaat, zoals uit het boek zal blijken, niet van een leien dakje: Delambre krijgt vaak heimwee naar Parijs. Méchain verliest het vertrouwen in zijn uitgevoerde metingen en berekeningen (dus in eigen kunnen) en wordt ziek. Daarbij is de politieke toestand in Frankrijk volslagen onstabiel. Weliswaar is Lodewijk XVI bij bet begin van de metingen nog koning, maar zijn macht is als gevolg van de revolutie wel zeer beperkt. Het is interssant eens op te slaan wat Volker Bialas in zijn boek: "Erdgestalt, Kosmologie und Weltanschauung" over deze graadmeting schrijft. Op pagina 171 vermeldt B. dat hij herhaling van de berekening door Delambre kleine correcties aan de hoeken van de driehoeken werden ingevoerd. "Dabei win den offenbar einige der Messungen durch Méchain unterdrückt", waarop noot 2b volgt op pagina 342 waaruit zou blijken: "eine von Méchain getroffene Auswahl aus seine Horizontalwiukelmessungen Hieruit valt af te leiden dat voor de oorspronkelijke berekeningen Méchain bepaalde gegevens die niet noodzakelijk waren zou hebben achtergehouden,. Het boek van (1. vermeldt dit niet. Wel dat Delambre na het overlijden van Méchain in 1803 van diens vrouw en zoon, alle verslagen, dagboeken en aantekeneningen ontvangt (bladzijde 200). In een van de journaals van Méchain. uit 1793, stuit hij erop dat Méchain met een tussenpoos van één jaar twee breedtemetingen van Barcelona heeft uitgevoerd. "Maar ze klopten niet met elkaar: het stond er in zijn (Méchains) handschrift, ze verschillen drie seconden!" (Dat is dus 90m) De eerste van de twee uikomsten had Méchain bekend gemaakt en die was gebruikt bij de berekening van de omtrek van de Aarde. De andere meting had hij geheim gehouden. I Iet boek beschrijft dan indringend de schok die dit Delambre geeft. I lij aan het rekenen. Welke is goed? Na een nacht werken is hij zeker: gelukkig: de eerste bepaling van Méchain is correct en dus ook de Standaardmeter in het Staatsarchief. Hier is het boek bepaald niet afstandelijk en saai! De geschiedenis van de drie seconden is duidelijk een andere is dan wat Bialas en Bigourdan (noot 26) vermelden. Ook vermeldt Bialas op bladzijde 173: "Delambre verbesserte nachtraglich die Lenge des Meters auf 443,328 Pariser Linien", die reeds was vastgesteld op 1 meter 0,513 074 Toise 443,296 Parijse Lijnen en omgekeerd 1 Toise 1,949 037 meter. Ook dit wordt niet vermeld in het boek van Guedj. "l iet meten van de Wereld" is géén boek dat de graadmeting wetenschappelijk beschrijft. Over grootte van driehoeken, sferisch exces, mate van afplatting, bereke ningen, vereffeningen rept het niet. Het richt zich t ot een breder publiek dan dat van geodeten, astronomen etc. We bevelen het in uw belangstelling aan. ./.II. Holsbrink W.L. Lieraart 2«

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2000 | | pagina 34