Varia: instrumenteel erfgoed in speelfilm The island of the mapmaker's wife' is de titel van een in productie zijnde speelfilm van de Amerikaanse Michie Glason. Sigma Picture Productions te Amsterdam werkt eraan in een studio in de voormalige Westergasfabriek daar. Rekwisiteuse Irna Esajas leende - terdege verzekerd - instrumenteel erfgoed uit de collectie van de afdeling Geodesie van de TU Delft. De synopsis van liet fictieve verhaal? Een Amerikaanse vrouw, verzamelaarster van antieke landkaarten, ontdekt een zeer zeldzame en waardevolle 17e eeuwse landkaart in Amsterdam. Tijdens de heftige onderhandelingen wordt ze verliefd op de Nederlandse antiquair en ze laat geen middel onbenut om haar doel te bereiken. Einde 17e eeuw. Drie Amsterdamse 'burghers' ijsberen over de imposante landkaart die is gegraveerd in de vloer van het stadhuis. liet is Nederlands Gouden Eeuw en alhoewel de mannen blij zijn met de verworvenheden van de Nederlandse heerschappij, zijn ze ook bevreesd dat de rijkdom te snel is gekomen en dat de minder fortuinlijken zich legen hen zullen keren. In het volgende shot lig een elegante kanten manchet met vrouwenhand op een landkaart en we nemen aan dat we nog in de Gouden Eeuw verkeren, maar als het beeld groter wordt komen computer schermen met satellietbeelden. Finley Descotes, 29 jaar, heeft een topbaan bij bet Amerikaanse Instituut van Landkaarten. Tevens is ze een autoriteit op het gebied van 17e eeuwse geïllustreerde landkaarten. I laar leven wordt echter nog steeds beheerst door het gemis dat ze voelt omdat haar relatie met de steenrijke, 50- jarige verzamelaar ett playboy Joint Windham stukgelopen is. Hij was haar eerste, echte grote liefde. Alhoewel het al meer dan een jaar uit is, belt hij haar voor een drankje en haar hart slaat nog steeds over. Ze probeert hem af te houden, maar hij zegt dat het om 2 unieke landkaarten gaat die in haar verzameling ontbreken. Ze zijn opgedoken in Amsterdam, maar de handelaar wenst niet telefonisch te onderhandelen. Met veel moeite regelt Finley een lang weekend vrij en vliegt naar Amsterdam om de myste rieuze handelaar te ontmoeten. 1 lij heet Bernhard en is zeer aantrekkelijk. Voor de eerste keer sinds John voelt ze wat, maar ze laat zich niet van haar apropos brengen, ze komt voor de kaarten. De twee kaarten die hij te koop aanbiedt zijn uitzonderlijk. Ze wil ze absoluut hebben, totdat hij haar een derde kaart laat zien, die hij op het punt staat te kopen voor zichzelf van een mooie en mysterieuze vrouw, Martha. Deze derde kaart is een poëtische Een hoekje ran de kamer van de 'mapmaker (foto: A.M. den Boer)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2000 | | pagina 37