impressie van Zuid-Ameiika uit ca. 1690 met een uniek aspekt: de tekenaar heelt een persoonlijke handtekening toegevoegd in de vorm van twee gepassioneerde geliefden op een eiland. Kin lev heelt dit detail met haar vergrootglas ontdekt en is er zeker van dat Ben het hoofd heeft gezien. Als verzamelaarster weet ze dat een dergelijk detail de kaart bijna onbetaalbaar maakt, maar Bernhard wil hem sowieso niet verkopen en heelt haar gebruikt om zijn oordeel bevestigd te, krijgen. Als Finley hoort dat Bernhard is betrokken bij enige verdachte zaken, besluit ze de goede manieren onder handelaren te laten varen en gaat achter zijn rug Regisseuze en rekwisiteuse bij een instrument om naar Martha om haar te (foto: A.M. den Boer) overtuigen haar de kaart te verkopen. Martha, die dol is op Bernhard, weigert. Nu moet Finley overgaan tot smeken en uiteindelijk gaat Bernhard om, maar zijn prijs is huiten alle proporties. Vernederd moet ze toegeven wat de kaart voor haar betekent, ze verkoopt al haar bezittingen en leent zelfs geld van John om de kaart te kunnen kopen. Als ze bij Bernhard terugkomt met het geld. weigert hij alsnog. Zegt dat ie zich bedacht heelt. Dat hij niet wil verkopen. I lij verwacht dat ze gek zal worden, maar dat gebeurt niet. Ze ziet simpelweg af van de koop en als in trance duwt ze hem op het bed achter hem. De gepassioneerde scène die volgt, betekent voor beiden zowel een einde als een nieuw begin. Bij een bezoek was voor mij als redacteur van De I lollandse Cirkel ook interessant hoe anno 2000 met zorg door een kunste naar een antiek ogende kaart werd vervaardigd voor het fictieve verhaal. De aanwezige regisseuse vroeg of er ergens ook nog aan een astrolabium was te komen, maar dat wist ik niet. Met kunnen filmen in het Paleis op de Dam zelf is nog onzeker. Onbekend is uiteraard ook nog de toekomstige distributie. Maar hoe dan ook zullen meer mensen dan ooit het instrumenteel erfgoed zien. Verder bericht volgt. Wat is geleend? Spiegelsextant rir. 182, midden 19e eeuw 14-cm Theodoliet. II (inschrijf, eind 19e eeuw nr. 113 Repetitietheodoliet met boussole, eind 19e eeuw, nr. 956149 Bolvormige equerre, Becker Buddingh. nr. 21 IVaterpasinstrnmentIVenckeribach 1813- 1874, nr. 59 Kleine Polygoon-Theodoliet, De Koriigh. Arnhem. 1911, nr. '345 IVaterpasinstrnment 'alles vast 1902. nr 302 (334) doosje met inhoud, nr. 364 Hollandse Cirkel met kompas, midden 19e eeuw, nr. 50 Meetband, nr. 58, Ah rend O A.M. den Boer

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2000 | | pagina 38