De donateurs op bezoek bij de Stichting Belofte maakt schuld: donateurs van De Cirkel krijgen jaarlijks een studie- of anderszins genoeglijk dagdeel aangeboden. Vrijdag 26 november 1999 was liet voor het eerst zover, in het Universiteitsmuseum te l trecht. Vlet een kleine veertig genodigden was die middag de expositieruimte voor de oude tandheelkundige werktuigen vrijwel gevuld. I loofdconservator dr. ir. Jan Deiman - al jaren lid van de Werkgroep Geschiedenis der Geodesie - was gastheer en had niet meer dan twee volzinnen nodig om stichtingsvoorzitter Aardoom aan de praat te krijgen. I let eerste doel van de bijeenkomst was om het contact met en tussen de donateurs/begunsti- gers/vrienden van De I lollandse Cirkel te bevorderen. Goed natuurlijk voor de Stichting, maar misschien ook wel voor de geodesie als geheel. De Stichting laadt thans ruim tachtig donateurs, O c1 o o waarvan vier institutionele, waaronder zelfs een gemeente: desgevraagd: Apeldoorn. Het bestuur wil in gesprek komen en blijven met de donateurs en weten wat zij van de Stichting verwachten. Spreker herinnerde eraan dat het op 9 november twintig jaar geleden was dat de Werkgroep Geschie denis der Geodesie onder leiding van dr. ir. A. Waalewijn1 een aanzet maakte tot de georganiseerde beoefening van de geo detische geschiedkunde in Nederland. Na vele jaren te hebben gewerkt onder de Rijks (later de Nederlandse) Commissie voor Geodesie (NCG), heeft de Werkgroep thans aansluiting gevonden hij De I lollandse Cirkel. Even bijpraten. De start- manifestatie van De Hollandse Cirkel op -t juni bij het NAP-monument te Amster dam heelt ertoe bijgedragen dat het monument in zijn oude luister zal worden hersteld." Waardering voor de redactie die nog net vóór de donateursmiddag het tweede r? n o nummer van De Hollandse Cirkel kon doen uitkomen. Nummer 2000/1 verschijnt in het voorjaar. Omstandiger geschiedkundige artikelen zijn als vanouds welkom hij Geodesia. Nóg groter werken worden in samenwerking met de NGG uitgegeven in de 'groene reeks Zo n O O c"1 D o uitgave staat op stapel: een door ing. I I.C. Pouls toegelichte versie van Gemma Frisius oorspronkelijke publicatie (1533) over de driehoeksmeting. Met steun van de Stichting Geodesia kon De Hollandse Cirkel een 'mini stand houden tijdens het Congres in oktober. Geodesia-voorzitter professor ir. P. van der Molen - secretaris van De Hollandse Cirkel - wist de deelnemers van toen aan Ie sporen de 'mini'stand Ie bezoeken: dit leidde tot een tastbare uitbreiding van het donateursbestand. Een door het I listorisch Museum Apeldoorn in samen werking met het Kadaster ingerichte tentoonstelling over het werk - vroeger en nu - van hel H O c9 H Kadaster trok veel publiek. Het Kadaster heeft de Stichting I listorie der Techniek opdracht gegeven tot een geschiedschrijving over de ontwikkeling van de onderneming sedert 1945.' Ir. René van der Schans kreeg daarna het woord over De strijdbare kaart (1550-1$50). Beslist geen wetenschappelijk referaat, zoals de voorzitter had aangekondigd; slechts een reprise van een opvoering waarmee enige tijd geleden een Italiaans gezelschap had kunnen genieten. Aldus de spreker. Genieten wordt het ook vanmiddag. De om zijn originele inzichten vermaarde Van der Schans doet zijn toenaam alle eer aan. Blijk gevend van zijn Oude gevelsteen in het l niversiteitsmuseinn met de zinspreuk SOL IVSTITIAEILLUSTRA NOS (foto A.M. den Boer)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2000 | | pagina 8