Programma jaarlijkse bijeenkomst van De Hollandse Cirkel (voor donateurs en belangstellenden) Datum: 10 november 2000. Plaats: Mariniersmuseum te Rotterdam. Dit keer is liet programma gewijd aan de hydrografie. Dit ter gelegenheid van liet 125-jarig bestaan van de Dienst tier Hydrografie van de Koninklijke Marine en waarover in het museum ook een tentoonstelling werd georganiseerd. 13:00 uur Ontvangst. 13:30 uur Opening en mededingen van het bestuur door de voorzitter prof.dr.ir. L. Aardoom 13:50 uur "Verleden, heden en toekomst Dienst der Hydrografie" door mw ir. I.A. Elema, hoofd Geodesie Getijden. Dienst der Hydrografie. 14:35 uur "Opkomst en einde van het Decca plaatsbepalingsysteem door C. Don. voorzitter Hydrographic Society, Benelux. 15:10 uur Pauze 15:40 uur Toelichting op de tentoonstelling "Tot op de bodem door drs ing. V. Heijveld conservator/curator van het Maritiem Museum Rotterdam. 16:00 uur Afsluiting door L. Aardoom met aansluitend bezoek aan de tentoonstelling. 16:45 uur Borrel Kosten 15,- per persoon. Voor donateurs is de deelname gratis. Het Mariniersmuseum bevindt zich op een fraaie locatie in Rotterdam naast het Witte Huis en vlakbij de Oude Haven, liet adres is Wijnhaven 7 en gemakkelijk te bereiken met het openbaar vervoer, op enkele minuten van de metrohal en het NS-station Rotterdam-Blaak. In de directe omgeving zijn de parkeermogelijkheden beperkt. Ten noorden van de Blaak en in de buurt van de Burg. Van Walsumweg zijn er overdekte parkeergarages; een goed alternatief is een P+R- locatie en dan met de metro, bijvoorbeeld metrostation Capelsebrug of Kralingse Zoom. (Telefoonnummer Mariniersmuseum: 010-4129600). In de tentoonstelling"Tot op de bodem" komen vooral de middelen die de hydrograaf en de kartograaf in de loop der eeuwen gebruikten aan bod. Tot ver in de negentiende eeuw waren dit eenvoudige nautische instrumenten. Dit wordt getoond in het eerste deel van de tentoonstelling in het paviljoen uit particuliere handen. I let tweede deel gaat in op de werkzaamheden van de hydrograaf en de Dienst der Hydrografie tot in de jaren'50 van de twintigste eeuw. In deze jaren wonnen mechanische instrumenten snel terrein (paviljoen in dienst gesteld). De laatste twee delen laten aan de hand van twee thema's - "onder water" en "de hydrografische brug" - de ontwikkeling van de elektronische en digitale revolutie van de afgelopen vijftig jaar zien. In de tentoonstelling staan ook drie vraagtekens. Zij geven een blik op hoe de hydrografie zich in de toekomst zou kunnen ontwikkelen op basis van reeds bestaande technieken, (tussen hemel en water). Paviljoen ~l it particuliere handen (l'ala Mariniersmuseum) 8

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2000 | | pagina 10