Stand van zaken inventarisatie geodetische instrumenten In nummer 2/1 van 'De Hollandse Cirkel' publiceerde prof. dr. ir. L. Aardoom over één van de activiteiten van de stickling, het inventa riseren van hel instruments 'I 'odetisch erfgoed. In dat artikel wordt een toelichting gegeven op de wijze waarop de stichting tracht te komen tot het vastleggen van een kerncollectie van geodetische instrumenten. Een collectie die kan worden aangemerkt als 'Geodetische Collectie Nederland liceds aangevangen is met het traceren en inventariseren van de apparatuur die op vele plekken, verspreid in het land, nog aanwezig is. Het startsein hiertoe is gegeven in het najaar van 1999. lieronder volgt de stand van zaken. A tin /in I; De aanpak van de inventarisatie zier er als volgt uit: Haar vindt de inventarisatie plaats De te bezoeken instellingen en bedrijven zijn ondergebracht in drie categorieën: Overheidsinstellingen Lid-bedrijven van de Vereniging van Nederlandse Bedrijven in de Geodesie en de Geo- informatie Niet bij de VNBG aangesloten bedrijven De werkwijze Na inventarisatie van de adressen is namens de Hollandse Cirkel aan de desbetreffende bedrijven en instellingen een introductiebrief - waarin doel en aanpak is uiteengezet - verzonden. Na telefonische afspraak vindt aansluitend een bezoek plaats en wordt met medewerking van een contactpersoon van het betreffende bedrijf de stand van zaken opgemaakt. Relatief veel bedrijven zo blijkt, gebruiken uitsluitend recente apparatuur. Obsolete instrumenten worden weggedaan. Dat 'wegdoen' vindt plaats via inruil, weggeven of...de container! Vooral in de handelssfeer blijkt de container in dit geval nogal 'populair te zijn. Speciaal len behoeve van de inventarisatie is de "Notitie inventariseren opgesteld. De notitie geeft aanwijzingen voor een practisch onderzoek en streeft bovendien uniformiteit na van deze breed opgezette inventarisatie. De schatting van het bouwjaar van het instrument wil nog wel eens problemen opleveren. Daarom is aan genoemde notitie een uitgebreide 'Chronologisch overzicht ontwikkeling geodetische instrumenten' toegevoegd. Dit overzicht benoemt zo'n 160 in de landmeetkunde bekende instrumenten met het daaraan gerela teerde bouwjaar. Het bestrijkt een periode van ruwweg vanaf de middeleeuwen tot 1970. Van de aangetroffen objecten worden genoteerd: soort, merk. type, nummer, bouwjaar, de staal waarin het verkeert (goed, matig, slecht) voor wat betreft het uiterlijk, het mechaniek Jan Sr/aiprojectleider Theodoliet rem O. de Koningh. In bezit van Kadaster Middelburg (foto: J. van Eek)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2000 | | pagina 11