Werkgroep Historisch Geodetisch Beeldmateriaal: een oproep Ditniiiiil een nadrukkelijke oproep vanuil de Stichting. Wie is geïnteresseerd om deel te nemen aan een nieuwe Werkgroep "Historisch Geodetisch Beeldmateriaal" (HGBM)? Op het bureau verneemt men het graag. Zie voor de gegevens de colofon. Waar gaat het om? "Geodetisch beeldmateriaal" omvat grafische afbeeldingen van personen, situaties en handelingen betreffende de beoefening van de geodesie, alsmede van middelen en metboden daarbij gebruikt. "I listorisch geodetisch beeldmateriaal is geodetisch beeldmateriaal dat betrekking heeft op markante gebeurtenissen, respectievelijk stappen in de toepassing, res pectievelijk de ontwikkeling van de geodesie. Afbeeldingen kunnen zijn: tekeningen, schilde rijen, gedrukte prenten, loto s, films, video-opnamen of andere multimediale registraties. Wat betreft "de beoefening van de geodesie wordt in de eerste plaats gedacht aan de Nederlandse situatie, d.w.z. aan geodetische activiteiten in Nederland of waarbij Neder landers. dan wel Nederlandse instellingen of bedrijven, betrokken waren. "Markante gebeurtenissen en stappen" kunnen in een (zeer) recent verleden hebben plaatsgehad of zijn gezet. "Markant" is een geodetische gebeurtenis of stap als die gebeurtenis of stap: het begin inluidde van een vernieuwing in het geodetisch denken en/of doen die geruime tijd stand hield, of die de aanzet vormde tot zo n vernieuwing: anderszins uitzonderlijk was. Wat omvat de "beoefening van de geodesie in dit verband? maatschappelijke en technische situaties, waarin de geodesie een onmiskenbare rol speelde; de voorbereiding van geodetische werkzaamheden: de inwinning van geodetische gegevens op locatie; de productie van geodetische uitkomsten; de toepassing van geodetische uitkomsten in een gegeven maatschappelijke of technische situatie; de ontwikkeling van geodetisch instrumentarium en meetmethoden; geodetisch onderwijs; geodetisch onderzoek. Beperkte start De bemoeienis van de Stichting met het geodetisch beeldmateriaal kan - in volgorde van toenemende inspanning - verschillende vormen aannemen: a. het inventariseren en catalogiseren van in Nederland en elders aanwezig materiaal: b. als a., alsmede bestudering en nadere beschrijving van het materiaal: c. als b., alsmede publicatie van de beschrijvingen van het materiaal: d. als a., b. of c., alsmede verzameling van materiaal; e. als a., b., c. of d., alsmede de verstrekking van informatie over het materiaal; f. als e„ alsmede verstrekking van (kopieën van) geselecteerd materiaal. In overleg met de Adviesraad gaat de Directeur, gesteund door het Bestuur, na wat in Neder land reeds inzake de zorg voor technisch en/of wetenschappelijk historisch beeldmateriaal

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2000 | | pagina 14