Varia: Teeling en de landmeters Diederen STUDEER TECHNIEK THUIS Overal ontdoet men rich van over tollig personeel. Maan ook overal houdt men de best onderlegden zoo lang mogelijk in dienst, vooral in de techniek. Het is niet moeilijk voor U, te zorgen, dat ge ook tot die best onderlegden behoort. Vraag aan onderstaand adres het kosteloos verkrijgbaar prospectus No. 56 aan en doe een keuze uit de meer dan 130 technische cursussen van PBNA. Er is er ook een bij, die juist voor U geschikt is ARNHEM ÜCTNEDERLANDSCHETECHNICUM trui15HEI dirscti;:ej.rothuizen en f. wind voorhanden is. Als geodetische aanzet maken de bestuursleden van de Stichting, ieder in zijn eigen organisatie, een voorlopige inventarisatie van aanwezig materiaal. In samenspraak met de Directeur van de Stichting, vormt een te werven Projectleider een Werkgroep "Historisch Geodetisch Beeldmateriaal (HGBM). De Werkgroep HGBM maakt een projectplan met begroting voor een algemene inventarisatie en catalogisering volgens optie a met aandacht voor de ontsluiting van het materiaal. Voorlopig wordt niet meer nagestreefd. Voor de uitvoering van het projectplan vraagt de Stichting vervolgens subsidie aan. Advertentie uit 1932 van de particuliere instelling die decennia lung ook geodetisch 'onderwijs op afstand'zou verzorgen, prent ran FIIMII, type li uil een bredere technische serie. Historisch geodetisch beeldmateriaal? (Directeur Rothuizenarchitect, zou overigens later zijn naam doen wijzigen in Rotshuizen.) I let verschijnen van de publicatie over de landmeters Diederen maakt het mogelijk enige correcties aan te brengen in Teelings Landmeters van de Kadastrering van Nederland, Apeldoorn 1084. Op blz. 219 noemt Teeling vier landmeters met de naam Diederen en wel P.J., J.C., KJ. en P.P. I lier schrijft hij ook dat J.P. wellicht dezelfde is als P.J. Op blz. 237 worden dan ook slechts drie landmeters Diederen genoemd: J.C. (nr.75), P.J. (nr.76) en P.W.F. (nr. 77). Uit het boek over de landmeters Diederen blijkt nu overduidelijk dat er slechts twee in aanmerking komen n.l. J.P. (Peter), geboren in 1758 en P.W.F. (Frans), geboren in 1791. In katholieke streken kwam het wel meer voor dat de eerste doopnaam niet als roepnaam werd gebruikt. Dit levert bij onderzoek vaak extra problemen op. Er bestaat dus geen P.J. Bezien we op blz. 84 van dit boek de handtekening van J.P. (nr. Idan blijkt daar dal de wijze waarop de P is geschreven gemakkelijk aanleiding kan geven tot het lezen van een C. Conclusie: J.C. is ook J.P. Dit wordt nog eens bevestigd door de vermelding van Teeling bij nr. 75 J.C.) van een brief gedateerd 23 Messidor an 10 (dat is de toen gebruikte revolutionaire jaartelling). Deze zelfde brief wordt in liet Diederenboek op blz. 102 in de marge aangehaald maar nu als een brief van Peter, dus van J.P. Fr blijken dus bij de kadastrering van Limburg niet vier maar slechts twee landmeters Diederen werkzaam te zijn geweest n.l. Joannes Petrus (genoemd Peter) en Petrus Willem branciscus (genoemd Frans). En nu maar hopen dat door al die initialen dit stukje niet totaal onleesbaar is geworden! H.C. Pouls. 13

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2000 | | pagina 15