Voor U gelezen.... C. de Wilt en G.J. klapwijk (eindred.) - Del/lands kaarten belicht. Uitgeverij Verloren, Hilversum 2000. ISBN 90-6550-094-4, prijs f 75,00. loogheemraadschappen zijn altijd belangrijke opdrachtgevers voor land meters geweest. I let werk ran die land meters is terug te vinden ut blijvende veranderingen in het landschap, in lidloze rapporten over de meest uiteenlopende onderwerpen en. last but not least, in de door hen gemaakte kaarten. Na een inleiding over de bestuurlijke en waterstaatkundige organisatie en de geschiedkundige ontwikkeling van de veelheid van taken van het Hoogheem raadschap van Delfland, worden 65 kaarten uit het archief van Delfland in kleur afgebeeld. Gezien het bladformaat, 23 (b) x 22 (h) zijn de kaarten verkleind, soms zelfs sterk verkleind afgebeeld. Ilij iedere kaart wordt, een cartografische beschrijving gegeven en een toelichting op de historische achtergrond. I oot id ilil Johan van Heest. Kaart ran de tuin run het Getneenlandshuis, 1647. laatste is bijzonder interessant. Zo moest de landmeter I'ieter Florisz van der Sallem in 1661 een aantal kaarten maken i.r.m. de verwijdering van konijnen uit de duinen lussen Schereningen en II assenaar. Zie p. 62 en 63. Zoals verwacht kon worden is die verwijdering een utopie gebleken. De oudste afgebeelde kaart dateert uit 1545 en de jongste is van 196)0. De meeste kaarten zijn met de hand getekend en daar door komen we direct in contact met de landmeetkundige en vooral tekenkun- dige vaardigheden van de landmeters. Den aardige bijkomstigheid is de manier waarop de windroos is getekend, l ooral Johan van Heest maakte bijzonder fraaie exemplaren (p. 46). 126), 136) afb. Jacob van Hanchem hield dit echter heel simpel maar deze maakte een Jraai schilderijtje run een boerderijcomplex (p. 132. 133) afb. 2. Dit is vooral een cartografische publicatie, over de landmeetkundige techniek wordt niets gezegd, evenmin komt de nauwkeu righeid ter sprake. Het enige 'landmeet kundig technische' is een raster op een kaart ran P.F. run der Sallem dat gebruikt is voor een deelvergroting, p. 98 en 99. Voor kaartliefhebbers is dit een boeiende publicatie en ook voor geïnteresseerden in de geschiedenis van waterschappen in het algemeen en van Delfland in het bijzonder. Naar aanleiding van het verschijnen van dit boek was er in Museum 'Het Prinsen hof' in Delft van 21 maart lol 12 juni ren tentoonstelling run 36) kaarten uit het archief van Delfland. 2. Jacob ran Banchem, fragment van een kaart van eigendommen in Monster, 1598. l-t

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2000 | | pagina 16