Dm (i Sobel - Lengtegraad. Ilet ware verhaal ran een eenzaam genie dat het grootste probleem ran zijn tijd oploste. Flamingo poeket. Amsterdam. '2e druk. Dm. ISBN 90 414 0398 I. Dura Sobel is wetenschapsjournaliste roor de New York Times. Dit boek gaat over de problemen in verband met geografische lengtebepaling, liet vooral roor het grote publiek geschreven verhaal gaat voor namelijk over John Harrison, die de eerste nauwkeurige tijdmeters wist te maken. I let feit dat dit een populaire uitgave is wil niet zeggen dat de wetenschappelijke kant verwaarloosd is, integendeel alle bekende wetenschappers die iets met lengtebepa lingen te maken hebben komen we in dit boek tegen: Ptolemaeus, Frisius, Newton, Huygens, Galilei, Cassini, Hadley, Lacaille, Mayer en vele anderen. NRC-Hundelsblad schreef terecht dat de schrijfster alles van de kunst van kort houden wist en de Volkskrant noemt het boek een nieuwe standaard in de weten- schapsjournalistiek. Met beide uitspraken ben ik het volkomen eens. Als een span nende roman wordt de geschiedenis verteld ran het leven en werk van John Harrison en de strijd die hij vele jaren heeft moeten leveren om uiteindelijk erkenning te krijgen. Harrison (1693-1776) was een selfmade horlogemaker, hij onderkende niet alleen clat liet probleem dat de geografische lengte alleen nauwkeurig bepaald kon worden met een heel nauwkeurige tijd meter. maar hij wist deze ook te ontwerpen en alle problemen op te lossen die daarbij voorkwamen. Hij moest daarbij voort durend strijd leveren tegen de wetenschap pelijke elite run zijn tijd. waaronder vooral de koninklijke astronoom Neril Maskelyne. Het was een strijd rol intriges en laster. Het lezen van dit boek was roor mij een aangename en vooral zeer leerzame tijd passering. Het enige minpuntje is dat deze publicatie niet geïllustreerd is, daardoor ontbreken afbeeldingen van de genoemde en besproken instrumenten ran Harrison en anderen. Maar verder kan dit boek alleen maar van harte aanbevolen worden. II.C. I'ouls ()/>m. redactie: Dit is een vertaling run: Longitude The True Story of a Lone Genius Who Solved the Greatest Scientific Problem of His Time. Het werd oorspron kelijk uitgegeven door Walker Publishing Company, USA 1995. Bij de Engelse (pocket)uitgave (ISBN 1-85702^549-0) werd een boekenlegger gevoegd met een afbeelding in kleur van de vier uurwerken van Harrison. Het artikel van Eric Schliesser in Caert Thresoor 19e jaargang 2000 nr 2 (p. 51) bericht onder andere over experimenten met uurwerken run Huvgens eind 17e Jan üiedervn - 1600-2000 Diederen ran Path. Dee! 3 de landmeters. Valkenburg 2000. ISBN 90-805499-1-6. Eigen uitgave, prijs f 20.00. Dit derde deel bestaat uit de bladzijden SI t/rn 120 ran de familiegeschie denis 'Diederen ran PuthDit deel is geheel gewijd aan elf leden van dit geslacht die de J.P. Diederen, kerk te Spaubeek, 1824. landmeetkunde hebben beoefend, van daar dat deze publicatie hier besproken wordt. De eerste besproken landmeter is Peter, geboren in 1765 en de elfde Frans, geboren in 1S79. Allerlei aspecten van het landmeten komen ter sprake zoals opleiding, instrumenten, landmeters- boeken, memorieboekjes, landmaten maar ook genealogische gegevens en verder nog aantekeningen over kermissen. I.".

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2000 | | pagina 17