Bi ief inzake Kanaalweg 4 te Delft I let bestuur eau de stichting De Hollandse Cirkel schreef recent de navolgende brief aan de voorzitter van de Afdeling Geodesie van de Faculteit Civiele Techniek en Geowetenschapperi van de TlDelft, profdr.ir. M.J. ,17. Bogcierts. "I w Afdeling is een van de initiatiefnemers tot de oprichting van onze Stichting De Hollandse Cirkel. Zoals U weet, is de zorg voor liet geodetisch erfgoed in ons land een speerpunt op het programma van de stichting. Wij hebben met belangstelling kennis genomen van de plannen tot herhuisvesting van de Afdeling Geodesie omdat hierbij ook de mogelijkheid van een verhuizing naar het in 1975 door de toenmalige Onderafdeling der Geodesie verlaten gebouw Kanaalweg 4 wordt beschouwd. Onze belangstelling komt voort uit de opvatting dat het 'oude gebouw' aan de Kanaalweg is te zien als behorende tot liet Nederlands geodetisch erfgoed, waarvoor onze stichting zich mede verantwoordelijk acht. Het gebouw is immers ruim een eeuw geleden gesticht als huisvesting voor het onderwijs in het landmeten, waterpassen en geodesie aan de Polytechnische School en voor de Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing, voorloper van de huidige Nederlandse Commissie voor Geodesie. Beide geodetische instellingen hebben een toonaangevende rol gespeeld in de ontwikkeling van het vakgebied in ons land en het gebouw Kanaalweg 4 is in de loop der decennia getuige geweest van deze ontwikke lingen. Afgezien van het onderwijs is hierbij te denken aan de Rijksdriehoeksmeting en de landelijke Nauwkeurigheidswaterpassing, die onder auspiciën van genoemde Rijkscommissie en met liet gebouw als thuisbasis werden uitgevoerd. Deze ondernemingen vormden - zoals U weet - de grondslag voor het geometrisch raamwerk van Nederland, onmisbaar voor de grote infrastructurele ontwikkelingen van die lijd. I let gebouw werd destijds mede op ontwikkelingen en ondernemingen als deze ontworpen. De sterrenkundige koepel, die - steunend op een speciaal gefundeerde onderbouw - liet gebouw bekroont, getuigt daar nog van: ook van het grootschalige en internationale karakter van deze ondernemingen, liet gebouw vormde de Nederlandse hoeksteen in zulke ondernemingen. Het is om reden van deze technisch-zakelijke verbondenheid van het gebouw met de geodetische wetenschap, dat Stichting De 1 lollandse Cirkel het gebouw Kanaalweg 4 tot het nationaal geodetisch erfgoed rekent en zich inzet voor liet welzijn ervan. De levende geodetische belangstelling voor liet gebouw moge blijken uit enkele bijdragen recentelijk daarover in ons, 1 bekende, tijdschrift De Hollandse Cirkel geschreven. De hand van de geodetische gemeenschap met het 'oude gebouw mocht in 1975 niet verhinderen om hel le verlaten. I lel gebouw kon toen immers geen ruimte bieden voor de ontwikkelingen die de O D O Onderafdeling doormaakte of voorzag, en uitbreidingsmogelijkheden ter plaatse ontbraken. Nu voor de omgeving van liet gebouw plannen lot herinrichting worden gemaakt en zieli ter plaatse mogelijkheden tot uitbouw schijnen voor te doen, meent onze stichting dat herhuisvesting van de Afdeling Geodesie aan de Kanaalweg 4 ernstige overweging verdient. I it historisch en cultureel oogpunt zijn voor zo n herhuisvesting de volgende samenhangende zakelijke argumenten aan te voeren: het geitouw Kanaalweg 4 behoort lol liet nationaal geodetisch erfgoed; deze component van het geodetisch erfgoed verdient als zodanig bescherming; geodetisch gebruik van het gebouw biedt goede, zo niet de beste, kansen op deze bescherming; in een staat van geodetisch gebruik zal liet monumentale gebouw in algemeen cultureel opzicht liet beste tot zijn recht komen. Stichting De I lollandse Cirkel beperkt zich hierbij tot historische aspecten en onthoudt zich nadrukke lijk van overwegingen van nostalgische aard. Zij meent dat laatstbedoelde overwegingen slechts in een twijfelgeval de doorslag zouden moeten kunnen geven. Zij stelt met nadruk dat kosten en functiona liteit behoren te prevaleren: de toekomst mag niet worden opgeofferd aan het verleden.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2000 | | pagina 25