in de laatste 25 jaar Inleiding; In 1856. hij de oprichting van de Afdeling I lydrografie bij het Ministerie van Marine werd de hvdrografie een zuivere staatszorg, maar daarvóór was al heel veel baanbrekend onderzoekswerk verricht in het kader van ontdekkings- en handelsreizen. Op 8 juli 1874 werd het hydrografisch bureau formeel be stempeld tot een Afdeling (de vijfde) van het Departement van Marine. Dat is 125 jaar geleden gehemd, een jubileum dus en in elk geval een moment om exen stil te staan bij verworvenheden en ontwikkelingen. In 1940. hij het 75-jarig bestaan van de Dienst der I lydro grafie verscheen een bijzonder nummer van het Marineblad (orgaan en uitgave van de Vereniging van Marineofficie ren), geheel gewijd aan 'de maritieme cartografie en de ontwikkeling van het Hydrografisch Bureau En in 1974 vond in het Maritiem Museum "Prins Hendrik te Botter dam een tentoonstelling plaats ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de afdeling I Ivdrografie van het Ministerie van Defensie (Marine). Bij deze tentoonstelling werd een uitgebreide catalogus uitgegeven onder de titel "Met lood en lijn met als ondertitel "Vier eeuwen hydro grafie (Eindredacteur was de geodeet prof.dr.ir. C. Koeman, hoogleraar in de kartografic aan de Rijksuniversiteit l trecht.) In deze publicaties werd een overzicht gegeven van de ontwikkelingen en wederwaardigheden van de voorafgaande perioden, waarbij vooral kaarten, schepen en ook mensen uit de historie aan bod kwamen. Slechts terloops, zoals liet eigenlijk ook in de praktijk verliep, kwamen geodetische aspecten aan de orde. I lel gebruik van het (magnetisch) kompas (begin veertiende eeuw) heeft een belangrijke rol gespeeld bij de verbetering van de toenmalige zeekaarten evenals later de uitvinding van de zee-chronometer (I larrison. I7(>l). Deze ontwikkelingen en ook vele andere liepen parallel met rlie in andere landen en andere disciplines. Wel is duidelijk, dat Nederland als belangrijke zeevarende natie in vele opzichten voorop liep. natuurlijk met een welbegrepen eigenbelang als drijfveer. I lel mag misschien verwonde ring wekken, dat over de methoden van het opnemingswerk (triangulatie, Snellius-meting, hand- en echoloden, getijmeting, astronomische waarnemingen, rekenmethoden enz.) en de daarbij gebruikte instrumenten eigenlijk niets werd vermeld, maar daarvoor kon natuurlijk worden verwezen naar de handboeken die daarover al bestonden. Als dit 25 jaar geleden niet als essentieel werd beschouwd willen wij de laatsten zijn. die daarin nu verandering willen gaan aanbrengen. Wij zullen liet verleden laten rusten zoals dat in 1974 werd geboekstaafd2 maar zullen trachten een indruk te geven van de geodetische ontwikkelingen iu de 1 Aan de hand van bijdragen van Ed Crince, ir. Ina Elema,. ir. Wim van Gein, Cor Mallie en Hein Versteeg, allen huidige of voormalige medewerkers van de Dienst der Hydrografie. /li'go ran dent 1 VIER** EMAVENI u HYDRO rORAI'IEi Tentoonstellingscatalogus uil l()74.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2000 | | pagina 4