laatste 25 jaar. Die waren vele en velerlei, dat zal niemand verbazen. Wat destijds als hypermodern kon worden aangemerkt is intussen al twee of soms meermalen vanwege veroudering vervangen en op de schroothoop beland. Dit wordt dus de geschiedenis van de opkomst en ondergang van vele geavanceerde systemen en methoden. I'ln nis b c/)(i I ittg Elektronische plaatsbepalingssystemen zijn sinds de jaren vijftig een steeds belangrijker rol gaan spelen als vervanger voor de als primair beschouwde terrestrische (optische) plaatsbepalingsmethoden. Aanvankelijk was dat nog het wijdtnazige systeem van Decca Navigator, met in het voormalige Nederlands Nieuw Guinea en in de Surinaamse wateren de survey variant daarvan, maar later (ca 1970) ontstond een modernere versie, Seafix genaamd, waarvan onder andere gebruik werd gemaakt in de Nederlandse Antillen. Deze surveysystemen misten de mogelijkheid tot lane-identifieatie, waardoor de werkzaam heden gedurende de nacht moesten worden onderbroken omdat door veranderingen in de ionosfeer ongemerkte laneslips zouden kunnen optreden. Door Rijkswaterstaat werd bij de uitbouw van de havens van TJmuiden, Scheveningen en Hoek van I lolland gebruik gemaakt van het nieuw ontwikkelde I li-Fix systeem met 3 hoog- en 3 laagfrequente zenders, waarmee lane-identifieatie wel mogelijk was. Hydrografie kreeg met dit systeem ook te maken toen dit was verbeterd tot Hi-Fix/6, waarbij maximaal 6 zenders een keten konden vormen, voorzien van lane-identifieatie. Het werd tot 1980 als primair plaatsbepalings-svsteem gebruikt voor opnemingen in de zuidelijke Noordzee. Daarna kwam het laatste hyperbolische plaatsbepalingssysteem van Racal-Decca in gebruik, genaamd Hyper-Fix, door de Dienst der I lydrografie beheerd en operationeel gehouden in samenwerking met liet Britse Ministerie van Defensie. I liermee kon een herhalings nauwkeurigheid van 1,5 tot 3 m worden behaald. Naast de Noord- zeeopnemers gebruikten tot voor kort ook de mijnenjagers van de Koninklijke Marine dit svsteetn. De laatste jaren werd dit systeem langzaam maar zeker over vleugeld door het (commerciële) gebruik van het DGPS (Different ial Global Positioning Svstem) om tenslotte geheel uit te faseren: het systeem heeft zijn diensten bewezen, maar zijn vroegere waarde verloren. Bij de Dienst der Hydrografie heeft steeds grote voorkeur bestaan voor systemen, die door een onbeperkt aantal schepen gebruik kunnen worden. Daardoor zijn afstandmeetsystemen en dergelijke niet in gebruik genomen. Voor bijzondere projecten konden die incidenteel wel interessant zijn, maar het bezwaar dat zij slechts door één gebruiker tegelijk konden worden benut bleef een nadeel. Zo is in 1993 bij het zoeken naar de motor van de El-Al Boeing die in het IJsselmeer terecht was gekomen gebruik gemaakt van het Micro-Fix systeem. De gebruiker van deze en nader te noemen systemen hoeft niet noodzakelijkerwijs te weten hoe het er in die mysterieuze kastjes allemaal aan toegaat. Wel moet hij kennis hebben van de mogelijkheden en beperkingen ervan. Bovendien wordt heden ten dage het aflezen van de metertjes overgenomen door een computer, die daaruit onmiddellijk de positie berekent, een plotter aanstuurt en een signaal afgeeft De 'A907'oftewel Hr.Ms. Snelliusin 1972 uit dienst gesteld en eau de sterkte afgevoerd. (Foto 's coll. Instituut roor Maritieme Historic, Mnrineslaj KM.) 2 Noot van de redactie: wij hopen toch dat één van de lezers dit oprakelt.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2000 | | pagina 5