worden bepaald. Het Nederlandse standpunt werd vervolgens ingebracht in Europees verband. Landen die bierbij aan de orde waren zijn Egypte, Senegal. China, Trinidad Tobago, Canada en nog vele andere. Ook werd BuZa geadviseerd zowel betreffende de eigen (zee)grenzen met de buurlanden, met betrekking tot de territoriale zee. de verdeling van het continentale plat van de Noordzee als over de grenzen van de Exclusieve Economische Zone in Europa en in het Caribisch gebied. Dit heeft geleid tot verdragen met het Verenigd Koninkrijk, België en de Duitse Bondsrepubliek, al is over de territoriale zeegrens in het Eems-Dollard gebied nog steeds geen overeenstemming. I Iet Eems-Dollard Verdrag voorziet vooralsnog in werkbare afspraken in dit gebied voor velerlei doeleinden. In het Caribisch gebied wordt meegewerkt aan onderhandelingen met de nabuurlanden om te komen tot de benodigde zeegrenzen. Vooral de grenzen van de Exclusieve Economische Zone staan volop in de belangstelling teneinde de rechten overeenkomstig de United Nations Convention on the Law of the Sea te kunnen uitoefenen. Tot nu toe bestaat alleen met Venezuela een verdrag waarin tie grenzen van de territoriale zee en van het continentaal plat zijn vastgelegd. Recentelijk is nog advies gegeven aan het Permanent Court of Arbitration (Vredespaleis) inzake de maritieme grens tussen Eritrea en Jemen. Daarnaast worden regelmatig adviezen uitgebracht en berekeningen uitgevoerd voor bet Ministerie van P PP PP Economische Zaken. I Iet betreft dan vooral oppervlakteberekeningen i.v.tn. opsporingslicenties voor olie en gas op de Noordzee. Slot De ontwikkelingen bij de Dienst der 1 Ivdrografie zijn nogal turbulent geweest en bij de beschrijving daarvan hebben wij ons niet geheel kunnen beperken tot: de laatste 25 jaar, maar moesten wij voor de duidelijkheid soms teruggrijpen naar de voorgaande periode. Voortgestuwd in de vaart der volkeren zagen wij dat de opmars van de computer en de elektronica in deze kwart eeuw op alle terreinen van het hvdrografisch opnemingswerk een grote vlucht heeft genomen, zoals trouwens in de Itele maatschappij. En dan is het verheugend te kunnen constateren dat de Dienst der 1 Ivdrografie in dit verband in initiatieven, ontwikkelingen en de uitwerking daarvan een voortrekkersrol heeft kunnen blijven vervullen in overeenstemming met zijn wapenspreuk "EX l SU NAUTAE tot nut van de zeeman. Een uitgebreider behandeling ran de onderdelen ran dit artikel kan men aantreffen in het juli/'augustus nummer 2000 ran het Marineblad, waarin ook uitvoerig aandacht wordt besteed aan ontwikkelingen naar de toekomst, (losse nummers a J 7,50 exd. verzendkosten zijn verkrijgbaar bij de redactie, U'assenaarseweg 2-11 259b II l)en llaag, tel 070-3S39504.) I lydrografische brug (foto Mariniersmuseum)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2000 | | pagina 9