De firma Repsold bouwde in I860 een verbeterde versie en de Franse generaal Defforges liet weer een beter instrument bouwen in 1887. I lij liet twee slingers van ongelijke lengte (1.00 in en 0,50 m) maar met gelijk gew icht tegelijk slingeren waardoor bet meeslingeren van liet slatiel en de ophanging verminderd werd. In dezelfde tijd liet de Oostenrijkse generaal Von Sterneek ook een instrument bonwen, dal kleiner was dan dat van Defforges (slingerlengte 0,12.) m). Daardoor was het beter geschikt voor transport tijdens veldmetingen. Metingen met de reversieslinger zijn gedaan door verschillende onderzoekscentra in de wereld. I let meest bekend zijn de metingen gedaan door het Geodetisch Onderzoekinstituut in Potsdam bij Berlijn. Van 1898 tot 1906 zijn vele metingen verricht waarbij de slinger in vacuüm werd opgehangen en correcties werden berekend voor temperatuur en trillingen. De uiteindelijke zwaartekrachtwaarde werd aangenomen als basis voor het Internationale Potsdam Systeem. \eel later, omstreeks 1905. bleek dat de waarde toch nog 14 mGal 0.00014 m/sJ te groot was. Slingermeliniivn in Nederland. In 1892 kw am Defforges op verzoek van de Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing met zijn slingertoestel zwaartekrachtsmetingen doen bij de Sterrenwacht in Leiden. De metingen waren succesvol waarna in 1893 een slingertoestel werd besteld in frankrijk., hetgeen in 1895 werd ontvangen. Astronomen o.l.v. Prof. H.G. van de Sande Baklmysen hebben daarna metingen en onderzoekingen met het nieuwe instrument gedaan. In 1901 werd vervolgens een tweede slingertoestel besteld bij Stuckrath in Berlijn. Dit instrument, genoemd naar de ontwerper Von Sterneek. bevatte vier slingers die twee aan twee loodrecht op elkaar slingerden. Bovendien waren de slingers korter (2-) cm) waardoor het instrument transportabel was en geschikt voor veldmetingen, levens werd in die tijd een slingeruurwerk aangeschaft bij de firma Si rasser in Duitsland (1905) dat de tijd moest registreren in combinatie met het Defforges instrument. De benodigde hulptoestellen werden vervaardigd door de Nedcrlandschc Instrumenten Fabriek te Utrecht. De 'Gcheimrat Prof. FR. Helmert, directeur van het Geodatiscli Inslitut te Potsdam heeft zich welwillend bereid verklaard de vier slingers van het Von Sterneek instrument te onderzoeken en de invloed van temperatuur en luchtdruk op de slingertijd te bepalen. I let bleek dat een van de slingers vrij grote veranderingen vertoonde, zodat het voor de tweede keer naar Potsdam gestuurd moest worden. Met het instrument zijn eerst onderzoekingen gedaan bij de Sterrenwacht in Leiden. Maar in 1900 werden de instrumenten overgebracht naar liet Geodesiegebouw in Delft. Ir. L.A.,1.11. Modderman werd door de Rijkscommissie voor G raad meting en W aterpassing aangesteld voor de uitvoering van de slingermelingen. I lij heeft onderzoekingen gedaan o.a. naar de tempcratuurs- en luehtdrukinvloeden op de slinger en naar het meeslingeren van hel statief. Voor de correcties op de uurwerken w erd een telegrafische verbinding gemaakt tussen Leiden en Delft. I ïelaas is Modderman reeds in 1908 overleden waardoor het onderzoek stil kwam te liggen. In 1910 werd de jonge ei iel-ingenieur FA. citing Meinesz belast met de voortzet ting van de slinger- metingen. Om praktische ervaring te krijgen in de uitvoering van de slingermetingen is hij in 19 12 enige lijd werkzaam geweest bij Prof. I laasemann van het Geodatiscli Institut in Potsdam. De metingen in Delft liepen echter niet naar wens. Steeds kwamen onverwachte storingen naar voren, deels instrumenteel, maar ook door de instabiliteit van de Nederlandse bodem. Daarom werden de instrumenten eerst overgebracht naar de Sterrenwacht in l hrecht. maar deze plaats was niet veel beter dan Delft. Vervolgens werd een geschiktere plaats gevonden bij het KNMI in De Bilt. In de periode 1913-1920 werden 51 zwaartekrachtstations gemeten gelijkmatig verdeeld over Nederland. In deze jaren heeft Veiling Meinesz gewerkt aan het verbeteren van de slingerinstrmnenten. I lij ontdekte dat de invloed van bodemtrillingen kon worden geëlimineerd door twee slingers in tegen- fase te laten slingeren. Dit werkte zo goed dat hij dit principe in de jaren 20 heeft toegepast op de bouw van een nieuw 10

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2001 | | pagina 12