'0^^ .N. I Iet bijzondere van lie! in deze atlas beschreven gebied is, dat de Gelderse dorpen Leuth-Kekerdom. - met nog een aantal andere op Nederlands gebied gelegen Pruisische enclaves - tot 1817 deel hebben uitgemaakt van het hertogdom Kleef. Daarmee is dit gebied - onder de vigeur van liet uil 17.il stammende Kleefs Kadaster - reeds honderd jaar eerder in kaart gebracht. Een mooie aanleiding tot een verkenning in de 'I lollandse Cirkel van liet Franse versus het Kleels Kadaster, waarbij hel accent wordt gelegd op een vergelijk tussen het 'franse kadastrale minuutplan en de oorspronkelijke kaart van het Kleefs Kadaster. Het Franse Kadaster Als in 1810 - als gevolg van Napoleon s veroveringsdrift - geheel Nederland bij Frankrijk wordt ingelijfd wordt alhier ook de franse wetgeving van kracht, lot deze wetgeving behoort de Recueil Méthodique des Lois, Décrets. Réglements, Instructions et Decisions. Deze - kortweg - 'Recueil Méthodique' (RM) is een verzameling van wetten, besluiten en circulaires betrekking hebbende op de inrichting van het kadaster, in de eerste plaats dienende als grondboekhouding ten behoeve van een evenredige grondbelastingheffing. lol aan het begin van de 19'1'' eeuw worden grond en gebouwen hoofdzakelijk belast door middel van de zogeheten verpondingen. Rij dit systeem worden vooraf de door de staat te ontvangen inkomsten vastgesteld. Vervolgens wordt dit bedrag verdeeld over de verschillende provincies ol departementen, die op hun beurt de steden en dorpen de op te brengen verplichtingen opleggen. Deze lokale eenheden tenslotte verdelen liet op te brengen bedrag verder over de eigenaren van de grond en de gebouwen. Probleem hierbij is de vaststelling van de waarde van het onroerend goed. Als deze is vastgesteld, wordt die voor lange tijrl gehanteerd, ook al is de werkelijke waarde na verloop van tijd gewijzigd. I let gevolg daarvan is een onevenredig verdeelde belastingdruk. De roep om verandering heeft tot gevolg dat in 1791- vóór de Franse annexatie - de Raad van State opdracht geeft tot een experiment in de Meijerij van "s Hertogenbosch met als doel een verbeterde - op meting berustende - grondboekhouding. In 170-t is de meting gereed, doch tengevolge van de politieke omwen teling in 1795 - de Bataafse Republiek - wordt hiervan geen gebruik gemaakt. Een nieuwe poging volgt na invoe ring van de wet van 20 januari 1807, gevolgd door een op 8 mei van dat jaar door koning Lodewijk vastgesteld reglement ter uitvoering van genoemde wet. Artikel 25 van dit reglement bepaalt: 'De lande rijen zullen op een zelfde schaal en landmaat worden opgemeten De bebouwde kommen worden niet in kaart gebracht, hier wordt volstaan met schatting van de gebouwen. Dit werk - bekend als hel Hollandse 'SS/1816 .ClllW.lia s-Heotvnom; tHlten I Iwgmivr I lnthiim V tt. i.h n 1 Immcrkh /vfflich WvIit Grensverandering bij Zyfflich en Elten 1 Koninkrijk Pruisen 1789 I I Stift Elten 1789 I Verenigde Nederlanden 1789 Grens met Pruisen en de Duitse Bonden 1816 Bron: Irmgard Hantsche, Atlas zur Geschichte des NiederrheinsEssen, 1999 10

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2001 | | pagina 18