van pachter en pachtsom. De belangrijkste vraag is wellicht: een schatting te geven van de opbrengst der landerijen. Het blijkt voor liet stadsbestuur van Gennep al moeilijk genoeg 'überhaupt' informatie te verkrijgen, om van de nauwkeurigheid daarvan nog maar te zwijgen. Lange tijd zijn de pogingen daartoe steeds weer op niets uitgelopen, omdat met name tie landadel de poot stijf houdt'. Bij brief van 15 januari 1727 wordt door Friderich V ilhehn I bevel gegeven tot het onverwijld vervaardigen van een kadaster in Gennep. Uiteindelijk trekt de koning van Pruisen aan het langste eind en kan de staat in I7.'5I haar eisen doordrukken. Ze stuurt officier-ingenieurs naar Kleef met het bevel het gehele land perceel voor perceel nauwkeurig op te nieten. Deze kadastrale activiteiten zijn in 1738 voor het gehele hertogdom gereed en ingevoerd. Het doel van het Kleefs Kadaster is hel uit ile weg ruimen van de vele onrechtvaardigheden van het achterhaalde belastingstelsel en het tegen gaan van iedere vorm van bedrog bij de aangifte van de onderdanen. Dat het in kaart brengen van het gehele hertogdom Kleef in de betrekkelijk korte tij cl van zeven jaar is Gerealiseerd, is mede de verdienste van overste Gerhard Cornelius von Walrave, bevelhebber van het 'Corps des Ingénieurs' in Maagdenburg. Dit korps is een voor bijzondere opdrachten bestemde speciale eenheid van het Pruisische leger. Von Walrave is een in het buitenland opgeleide specialist en op het gebied van landmeetkunde een buitengewoon vakman. De noodzakelijke kennis heeft hij in Nederlandse dienst verworven, in welks leger hij reeds op zestienjarige leeftijd dienst neemt. Nederland is op landmeetkundig terrein toonaangevend, vooral sinds de uitvoering (1615) van een driehoeksme ting door Willebrord Snellius, een nieuwe methode van landmeten. I let hertogdom Kleef is dan ook onder leiding van Von Walraven niet volgens een traditioneel procédé in kaart gebracht, maar volgens de methode van de driehoeksmeting. I Iet Kleefs kadaster kan worden gerekend tot de oudste en nauwkeurigste grondregistratie van Midden-Europa.. I tin Pruisen ntitir Netlerltuul In 1815 komen in de Oostenrijkse hoofdstad Wenen de grootmachten van Europa bijeen met als agendapunt orde te scheppen in de chaos die Napoleon heeft nagelaten nadat deze zijn Waterloo heeft gevonden. Op dit Wener Congres worden de in de inleiding bedoelde Kleefse enclaves waaronder Zevenaar. Huissen, Huihuizen. Lobith en de kop van Limburg, aan Nederland toegevoegd. Zo ook de grens dorpen Leuth en Kekerdotn die bij Traktaat van 1 maart 1817 overgaan naar het koninkrijk der Nederlanden en worden toegevoegd aan de gemeente Ooy. Persingen en Erlecom. Bij het 'Reglement op plattelandsgemeenten van I januari 1818 worden genoemde enclaves definitief ingedeeld. Leuth en Kekerdom worden op grond van dit reglement - met voornoemde dorpen - samengevoegd met het Schoolambt Ubbergen, waarvan A.S. Abeleven de eerste schout isJ. De onder Frans bewind aangevangen kadastrale opmeting wordt - op Franse leest geschoeid - na de onafhankelijkheid van Nederland onder koning Willem I voortgezet. Op 1 december 182-t vindt als uitvoering hiervan de grensbepa- 2 Jan van Eek, De Pruisische grenzen van vóór 1832. In Kadastrale Atlas Ooy en Leuth-Kekerdom, Arnhem, 2000 Benkensche brug (mei slagboom) bij grens paal (polo: collectie auteur)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2001 | | pagina 20