liet oorspronkelijk kiiorlbeslond I. Met minuutplun naar Frans model Doelstelling Minuutplans zijn de oorspronkelijke kadasterkaarten w aarop alle grond niet gebouwen, erven, wegen en wateren zijn ingetekend. De doelstelling van de kaart is ieders eigendom - met het oog op de giond- belastingheffing - zichtbaar ie maken. Inrichting ran hel plan Allereerst wordt de grens van de kadastrale gemeente vastgesteld, de delimitatie. Aansluitend vindt de onderverdeling daarvan plaats in secties. Van beide activiteiten wordt een Proces Verbaal opgemaakt, bij de sectie-afbakening zijn zoveel als mogelijk cultuurgrenzen aangehouden als waterloop, weg, dijk. e.d.. Een sectie is binnen elke kadastrale gemeente aangeduid met een sectieletter te beginnen met de letter A. gevolgd door de ter plaatse bekende streeknaam. Een sectie kan uit meerdere bladen bestaan. Na inmeting van de gemeente- en sectiegrenzen maakt de landmeter een overzichtskaart, het zogenaamde verzamelplan. Dan volgt de perceelsgew ijze opmeting. ia een kleur wordt aangegeven over welke percelen geen grondbelasting wordt geheven. Voor openbare wegen: gebrande sienna; voor kerken, kloosters, stadhuizen en waaggebouwen: kobalt blauw. De overige gebouwen zijn karmijn gekleurd en waterlopen Pruisisch blauw I let aantal percelen is onder meer beïnvloed door de cultuur- soort daarvan en het verschil in eigendom. Artikel 130 van de KM geelt de definitie van het begrip perceel: "Een perceel is een gedeelte gronds, grooter of kleiner, gelegen in hetzelfde kanton, hoeve of stede, bevattende eene zelfde soort van bebouwing, en behoorende aan een zelfden eigenaar "Om daartoe te geraken", zo vermeld de Instructie van 20 oktober 1805, "werden alle grondeigenaars uitge nodigd. om opgave te doen. niet van hunne inkomsten, maar slechts van de hoegrootheid lumiiei landen. Deze tweede opgave scheen gemakkelijker te zullen bekomen worden, dan de eerste De eigenaar en de perceelsgebonden gegevens waaronder de grootte en de classificatie zijn geregistreerd in de per gemeente aangelegde Oorspronkelijk Aanwijzende Tafel (OA I I luizen en andere gebouwen worden - slechts voor wat het grondoppervlak betreft - nauwkeurig op schaal opgemeten en in karmijn getekend op het plan. Watermolens worden aangegeven met een horizontaal rad; windmolens worden perspectiefsgewijs getekend en - indien gemetseld - in karmijn afgezet op het minuutplan. Per gemeente en per sectie worden de percelen genummerd vanal nummer I. aanvangende vanaf het meest noordelijke punt van het plan. Resultaat Ongeveer 300.000 in kleur uitgevoerde kadastrale minuutplans vormen aaneengelegd - op schaal - de puzzel Nederland. De plans zijn conform art. 212 van de KM. aangelegd op duhbcld olifants papier Per kadastrale gemeente is een overzichtskaart vervaardigd. De perceelsgew ijse plans zijn vervaardigd op de voetmaat van 1:5000; 1:2500 en 1:1250, afhankelijk van het aantal weer te geven percelen op het plan. De perceelsopmeting heeft plaatsgevonden op basis van een per gemeente opgezet driehoeks- net. De plans tonen via een kleur de percelen waarover geen grondbelasting wordt geheven en zijn per kadastrale gemeente en sectie ingericht. Het formaat is 67x100 cm. In het schild is de kadastrale "emeente sectie en het desbetreffende blad van de sectie vermeld, de naam van de landmeter en het 0 jaar waarin de meting is verricht. De gemeentegrens is aangeduid door een punt-streep lijn en een paarse bies: de sectiegrenzen zijn met een groene uitwassing (bies) aangegeven. Latere wijzigingen in de perceelsgrenzen zijn aangebracht op een kopie van het minuutplan: het bijblad. De als gevolg van mutatie vervallen kadastrale perceelnummers zijn op het minuutplan met rode inkt onderstreept. De minuutplans geven de oorspronkelijke situatie per I januari 1833 weer. De plans berusten thans in de 1 irovinciale rijksarchieven. 20

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2001 | | pagina 22