II. Do Kleefse kadaster kaart Doelstelling Do kaart - onderdeel van het Kleefs Kadaster - dient om inzicht te verkrijgen in de eigendom van het bebouwde en onbebouwde land ter hervorming van het belastingstelsel. Met behulp van de kaart wordt duidelijkheid verschaft in het belastbare en belastingvrije land in dit verband. Inrichting ran hel plan De opmeting vindt plaats in de dan gangbare Hollandse oppervlaktematen: morgen en roeden. 1 I lollandse morgen 600 roeden; 1 roede 14 voet. De kaarten zijn ingericht per rechtsgebied (stad, ambt ol heerlijkheid), hik rechtsgebied is verdeeld in meerdere bladen en met een folionummer aange duid. Bij de indeling van de bladen heeft de landmeter zich laten leiden door natuur- en cultuur grenzen. De percelen worden per kaart - telkens met het cijfer 1 beginnend - genummerd. Veelal - zo ook voor Gennep - is de schaal 12041,5 gehanteerd, hl deze schaal moet een morgen op papier steeds 2128 mm- en een roede steeds 3,547 nmr meten (Ayrnans, pag. 38). Afhankelijk van liet grondgebruik worden de percelen ingekleurd: akkerland (okergeel), moestuin (terra cotta), hofakker/erf (donker grijs), heide (licht grijs), weiland (mosgroen), parken met bomen/struiken (groen met stippen), laagland/moeras (blauw met streepjes), straat/weg/veedrift (beige), sloten/beken, rivieren (hemels blauw) en gebouwen (rood). Op de kaart is in het perceel de oppervlakte en de naam van de eigenaar vermeld. De gebouwen op de kaart zijn in perspectief 'naar het leven getekend', hetwelk de kaart een fraai en bijzonder karakter geeft. Resultaat I Iet Kleefs kadaster herbergt ruim 1000 kaarten - samengebracht in kaartbanden - en beslaat perceel voor perceel liet overgrote deel van liet toenmalige hertogdom, van liet ambt Gennep in liet westen tol liet ambt Schermbeek in het oosten en van het ambt Zevenaar in het noorden tol het ambt Duisburg in het zuiden. Bij elke naar rechtsgebied aangelegde kaartenband behoort een registerdeel dat een opsomming geeft van de kaarten van het desbetreffende rechtsgebied - stad, ambt of heerlijk heid - en aanvullende informatie biedt, met name over het grondgebruik. Deze opsomming is gerang schikt naar dorp of gehucht en vermeldt de namen van iedere eigenaar en diens percelen, de perceels grootte en gebruik, gerubriceerd naar zijn bezittingen (huis. boerderij, keuterij. enz.) en de belastingclassificatie. Aan het eind van de opsomming wordt het ongecultiveerde- en onbelastbare land vermeld (heide, moeras, enz.) en het land dat eigendom is van 'het Dorp' of in gezamenlijk bezit zoals van 'de Geërfden van Met een kleur wordt per perceel het grondgebruik daarvan aange geven. I let kaartenbestand berust niet als geheel in één archief, doch is verspreid opgeslagen in een aantal rijks- en gemeentearchieven alsmede in kerkelijke en privé-archieven, voornamelijk in het Rijnland, (Inch ook in Nederland. Conclusies Beide toenmalige machthebbers, de koning van Pruisen en de Franse keizer, hebben bij de inrichting vuil een kadaster - in 1732 in het hertogdom Kleef, respectievelijk in 1832 in Nederland - hetzelfde doel voor ogen gehad. Namelijk het opzetten van een betrouwbare registratie op grond en gebouwen; in de eerste plaats dienende als basis voor een rechtvaardige en billijke grondbelastingheffing. Grond is namelijk door de eeuwen heen het zekerste element en het meest voor de hand liggend object voor belastingheffing. De opmetingen in beide genoemde Kadaster-instellingen zijn gebaseerd op een per gemeente opgezet driehoeksnet volgens de 'Snelliusmethode De oorspronkelijke kaarten uit beide Kadasters zijn dienstig aan het (herziene) belastingstelsel. Op liet Wener Congres zijn een aantal in Nederland gelegen Pruisische enclaves en grensgebieden overgegaan naar Nederland. Bij de kadastrering van Nederland in de jaren 1812-1832, is formeel geen

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2001 | | pagina 23