piffiBPlBi Ran ran Ocrs - Dutch Town Planning Overseas daring VOC and WIC Unie (1600-1800). Zutphen 2000. ISBN 90 5 7 30 1040. Dit is eea, in het Engels geschreven stedenbouwkundige publicatie die zeker ook voor landmeters interessant genoeg is om kennis van te nemen. Stadsplanning en de planning van stads uitbreidingen zijn geen onbekende terreinen voor landmeters. Nu niet maar ook in het verleden hebben Jan Pietersz Don. Isaac van Geelkereken, Julian Sems, Andries van der II idle, Pieter IVils en andere landmeters ziclt met stadsplanning bezig gehouden. Dit boek is het resultaat van een uitgebreid promotieonderzoek naar de stadsplanning in gebieden die onder I OC en ll'JC bestuur vielen. In de eerste twee hoofdstukken worden "Research"en "ArchivalSources besproken. Dit wordt gevolgd door een Atlas of Dutch Overseas Settlements". In dit hoofdstuk wordt beknopte informatie gegeven over 18 door Nederlanders gestichte nederzettingen. Bij elke stad zijn foto 's van oude kaarten of stadsgezichten te zien plus een nieuw getekende platte grond op schaal 1:10 000 of 1:20 000. zie afb.l. Hoofdstuk 4 gaat over de metho dologie van het onderzoek. In de drie volgende hoofdstukken volgt een diepgaande casestudy van Colombo (Ceylon, nu Sri Lanka), Kaapstad (ZuidAfrika) en Recife/Mauritsstad (Brazilië) en in het achtste hoofdstuk staan de conclusies van de auteur. I an Oers is van mening dat er een grote invloed is uitgegaan van Simon Stevin, a/s geestelijke vader van de Duytsche Mathematic/ue'in Leiden, en diens traktaat "Van de oirdeningh des steden postuum gepubliceerd in 1640. I blgens de schrijver zouden de lokale bestuurders vanuit Holland hun instructies hebben ontvangen over de inrichting van een nieuwe nederzetting. Plaatselijke terreinsomstandigheden zouden dan de oorzaak zijn van afwijking van dat grond plan. Die voorgeschreven planning zou dan gebaseerd zijn geweest op de Hdecde stacl' van Simon Stevin, zie afb.2. Niet duidelijk is wie dan, volgens Van Oers, verantwoor- \Jh. I. H van Oers. Plattegrond ran Cochin (India) naar situatie van 1782 Afb. 2. De ideale stad volgens Simon Stevin (lelijk was voor dat gewijzigde plan. II as dat de lokale landmeter of ingenieur of de plaatselijke bevelhebber, commandeur of gouverneurY Verder meent Van Oers dat de uitgezonden landmeters en/of ingenieurs naar alle waarschijnlijkheid hun opleiding aan de ingenieursschool van Leiden hadden genoten. Dit laatste ben ik niet met hem eens. I it tot nog toe gedaan onderzoek naar de opleiding van de, uitgezonden landmeters blijkt niet dat veel van hen in Leiden opgeleid zijn. In Zuid Afrika 2()

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2001 | | pagina 31