luidden de meeste aangestelde landmeters zelfs geen Nederlandse landmetersad- missie. In de loop ran de 18e eeuw nam room! het aantal ingenieurs en vestingbouwkun digen in de overzeese gebieden toe maar oj veel van lien in Leiden gestiideeiel hadden mag betwijfeld worden' Bovendien waren er verhoudingsgewijs wij veel buitenlandse ingenieurs in dienst van de 10Ben IIIC. In de epiloog geelt de schrijver aan wat wel en wal niet de intentie was van zijn onderzoek. Hij staat nog even stil bij de ideeën van I 'itnwius en andeven over de ideale stad en de opvattingen van Simon Stevin. Zeer waardevol voor verder onderzoek naar het werk van landmeters overzee zijn de Apendices Ten eerste is er een beknopt overzicht van de kaartcollecties bij het Algemeen Rijksarchief (ARA) in Den Ilaag. Dan is er een samenvattende lijst van de beschikbare kaarten van de overzeese handelsposten. Tenslotte is er nog een uitgebreide lijst van historische kaarten waarop geplande of gebouwde bouwwerken te zien zijn. I oor elke kaart is het archiefnummer vermeld plus een korte beschrijving, datum en maker. Ook de schaal is vermeld. Opmerkelijk is dat I an Oers hier de verouderde benaming van strepen i.p.v. millimeters gebruikt, bijvoor beeld 30 Rijnlandse roeden 116 strepen. Het boekwerk telt 216 bladzijden en l-tl illustraties, voornamelijk kaarten en plattegronden. Een kleine opmerking de illustraties op blz. 7-t zijn oorspronkelijk afkomstig uit: Allain Manesson Mallet, Den arbeid van Mars. Amsterdam, 1672 I erder is het jammer dat een namenlijst van landmeters, ingenieurs en vestingbou wers ontbreekt. Ron van Oers heeft kennelijk met vee! plezier aan dit onderzoek gewerkt en het resultaat is een waardevol, goed gedocu menteerd boek over de stedenbouw overzee. Zie hierover 11. C, Bonis - De Landmeter. Alplien aan den Rijn 1997, b/z. 30.5 en 306. F.II.J. Schollen - Militaire topografische kaarten en stadsplattegronden van Nederland. 1.579-119,5. Alphen aan den Rijn 1989, blz.28 en 29, zie ook blz.48, 78-80. H.C. Bonis Don. Cor, red. Afscheid Deren Navigator. Uitgegeven door het Ministerie van Verkeev en Waterstaat. Directoraat-Generaal Goederenvervoer, september 2000. Ber januari 2000 werden de twee Nederlandse Decca Navigator ketens 11 itgeschakeld. Ter herdenking van ongeveer een halve eeuw Decca navigatie werd op 22 september 2000 in het Havenkantoor van Scheveningen een bijeenkomst ge organiseerd. Het boekje bevat het programma en de teksten van de gehouden lezingen. - irj. van Dixhoorn, oud Directeur- Generaal van Rijkswaterstaat. "De Brown box en de Black Box - H.C. Besangon, ex-medewerker Directie Visserij, "Decca Navigator en de Nederlandse visserij" - B. den Bulter. gepensioneerd Eurogeul loods, "Lane-slip, bestaat niet - Mr. A. Bolderman, Hoofd aflehng Verkeersmanagement van de Directie Goederenvervoer. "Navigeren naar de toekomst Zont

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2001 | | pagina 32