■l it. Smith -Everest, the Man ami the M<mntain(ISBN J-S70325-72-9), Whittles Publishing Serrircs, Caithness. Scotland 201)0. Dit rorigjaar rersclieaen boek bevindt zich (o.a.) in de bibliotheek ran het Kadaster te Apeldoorn. Jim Smith merkte ruim tien jaar aan deze biografie ran Sir George Everest 790- S66), waarbij allerlei geodetische beschouwingen en passant ruim aan bod komen. Want zou men denken dat Everest zich vooral heeft gewijd aan 'mountainee ring dan zal men verrast zijn dat integen deel Everest al zijn tijd besteedde aan het leiden van de Great Trigonometrical Surrey of India en aan het uitoefenen van het ambt ran Surveyor General van India. Smith stelt dat Everest naar alle waarschijnlijkheid de berg die naar hem is vernoemd, nimmer met eigen ogen heeft gezien Everest, die officier was in de Bengal Artillery, wijdde zijn leven aan de graadmeting van de voet van de Himalaya naar Cape Comorin, dus van noord naar zuid over de gehele lengte van India. Geweldig zijn de verhalen die Smith vertelt over hoe deze driehoeksketting tot stand kwam. Wekenlang per olifant door het oerwoud naar het volgende station. Voortdurend met kromme tenen of de instrumenten het wel zouden overleven, instrumenten die met veel zorg en toewij ding speciaal voor de expeditie vervaardigd werden door eigen instrument makers. De moeilijkheden om met enige regelmaat dwars door de bnsch een basis lijn te meten. Maanden rekenen om de waarnemingen te verwerken. Daarbij voortdurend de beproevingen van het klimaat: zware koortsen, soms een jaar ziek. De moeizame afspraken om op verschillende stations min of meer gelijk tijdig astronomische waarnemingen te doen als bepaalde sterren de meridiaan passeeerden. Meethulpen die de helio tropen lieten voor wat het was en liever een uiltje knapten. De discussies met de bazen van de East India Company, die alles financierden, en die maar niet wihlen snappen wat de topografische kaarten er beter van werden a/s de graadmeting voltooid zou zijn. Wetenschappelijke debatten met de Royal Society in Londen. Alle communicatie per brief, waardoor Everest er pas na maanden achterkwam dat de East India Company alvast een opvolger voor hem had benoemd (Thomas Best Jervis) die zonder dat Everest dit wist in Londen meuwe plannen voor de graad- meting presenteerde omdat hij meende dat Everest er niet vee! van bakte. Everest kon deze concurrent pareren en zijn Great Trigonometrical Surrey voltooien. Dit werd uiteindelijk erkend als een huzarenstukje, mede door toedoen van zijn opvolger Andrew Waugh, zijn tweede man. De erkenning die Everest tijdens zijn werkzame leven probeerde te verkrijgen (hij was tevergeefs voortdurend in de weer om bevorderd de worden tot kolonel, en companion te worden van de eervolle Order of the Bath etc.) werd hem na zijn pensionering ruimschoots gegund. Hij werd kolonelcompanion van Bath, en zelfs in de adelstand verheven. Waugh waardeerde hem zozeer, dat hij voorstelde om de hoogste berg ter wereld, waarvan de hoogte in diens jaren werd bepaald vanuit een driehoeksketting langs het zuiden van de Himalaya, naar Everest te vernoemen. Smith zet uiteen dat dit voorste! eigenlijk tot op heden aangevochten is geweest, vooral vanuit de lokale bevolking die liever een lokale naam heeft. Gelukkig voor ondergetekende komen ook nog enkele kadastrale grensperikelen aan bod, namelijk rondom het landgoed van Ererest in hel noorden van India. Bark Estate (rijf maanden reizen van Calcutta waar de perceelsgrcnzen niet goed vastlagen. Hoewel de argeloze lezer zou vermoeden dat het er aldaar wel niet veel toe zou doen, wilde Everest hier fixed boundaries'. let boek besluit met een resumé van de geodetische gevolgtrekkingen die men heeft gedaan rn.b.t. de vorm van de aarde op basis ran The Great Trigonometrical Survey. I'. van der Molen .51

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2001 | | pagina 33